1În prima partidă din cadrul returului Diviziei A1 la volei feminin, partida s-a disputat în această după amiază în sala Timotei Cipariu din Blaj, Volei Club Alba Blaj – Ştiinţa Bacău 1-3 (14-25, 25-22, 18-25, 22-25).

Primul set a fost unul câştigat la pas de campioana ultimelor două ediţii de campionat, antrenată de Florin Grapă, un adevărat Alex Ferguson al voleiului feminin de la noi din moment ce se află de 26 de ani pe banca tehnică a băcăuancelor, care a condus pe tot parcursul acestuia, 14-2, 21-8 , 25-14 şi…0-1 la seturi!

Al doilea set a început foarte bine pentru conjudeţene, 9-3, s-a ajuns la 16-12, 19-13, 21-19, 22-22, 25-22 şi…1-1 la seturi!

Blăjencele au un start foarte bun şi în cel de-al treilea set, 4-0, 6-2…dar mai apoi cedează iniativă, se face 6-8, 10-16, 18-25 şi…1-2 la seturi!

Mult mai echilibrat debutul setului 4, 8-7 pentru gazde la primul timp de odihnă tehnic, 16-12 la cel de-al doilea, însă moldovencele preiau iniţiativa pe final, 20-24, 22-25 şi…1-3 la seturi!

Graţie acestei victorii, coroborată cu înfrângerea ex-liderului CSM Bucureşti la Târgovişte, Ştiinţa Bacău a urcat pe prima poziţie în clasament.

Pentru gruparea din Mica Romă, Darko Zakoc le-a folosit pe 2. Adina Salaoru (cpt.), 5. Bojana Radulovic, 12. Tsvetelina Zarkova, 6. Katja Medved (libero), 7. Martina Utla, 11. Ioana Nemţanu (13. Jacqueline de Souza, 17. Roxana Ivanof, 3. Adriana Dudnic, 19. Ivana Djerisilo, 10. Natasha Matseichyk. 1. Adina Stanciu nu a jucat). (D.U., sursa foto pagina de facebook a Volei Alba Blaj)