Ziua de duminică a adus victoria categorică a celor de la Viitorul Sântimbru, în jocul cu CS Ocna Mureș scor final 4-0, în vreme ce Energia Săsciori pierde trei puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării în jocul cu Sportul Sebeș.

Energia Săsciori – Sportul Sebeș 1-3

Sportul Sebeș a deschis scorul în minutul 20 prin Iouraș, iar Diaconu avea să stabilească scorul pauzei în minutul 40. Avea să fie 3-0 pentru echipa lui Stănilă în minutul 57, când Iouraș a realizat „dubla”. Florin Faur a spălat onoarea gazdelor marcând pentru Energia Săsciori în minutul 80.

Iată cele două distribuții:

Energia Săsciori: Morariu – M.Cioca, Ștefan, Tiberiu, Fl. Faur, C. Bodea, I.Muntean, Cioroga, Cotruș, I.Faur, V.David. Rezerve: Rasa, Murgoci, Apostol, Bologa, Jula.

Sportul Sebeș: Stănilă, Pienaru, Andreica, Haiduc, Iouraș, Dragomir, Bălaș, Mitrea, Vlaic, M. Țoțonea și Diaconu. Rezerve: Ifrim, Selagea, G. Țoțonea.

Viitorul Sântimbru – CS Ocna Mureș 4-0

CS Ocna Mureș a pierdut categoric la Sântimbru echipă ce a defilat pe terenul de la Coșalriu. Dumbra a reușit un hattrick, marcând în minutele 10, 43 și 77, în vreme ce Cornel Hălălae a înscris și el în minutul 63. CS Ocna Mureș a jucat în 10 oameni din prima repriză, deoarece Rațiu a fost eliminat.

Viitorul Sântimbru: Szabo – E.Hălălae, Borșoi, Ov. Crișan, Meteșan, Dumitrescu, M.Lupșan, Ruscă, Rusz, Dumbra și C. Hălălae. Rezerve: Damian, Șerbu, Seliuc, Dobîrtă, G. David, Iacșa și S. Mărginean.

CS Ocna Mureș: Țiboc, Vaidasigan, Rațiu, Bulgăr, Codo, Arinar, Cimpoeș, Cotoară, A. Gherman, N. Popa și Chesnoiu. Rezerve: Szobo, Lacău, Tașcă, T. Cristea, Lepșa.

Arena Alba Iulia – Dalia Sport Daia Română 1-2. Marcatori:  Diaconu 75/ Morariu și Gherman

Sâmbătă s-au jucat trei meciuri:

Etapa a XIX-a din Liga a IV-a nu a adus nici o surpriză în fruntea clasamentului, unde liderul CSO Cugir a învins 6-1 (2-0, la pauză) Olimpia Aiud, la capătul unui meci dominat clar de cugireni.

Itu a deschis scorul în minutul 16 din penalty, iar Goronea a marcat de două ori în minutele 38 și 61. Alin Șuteu a înscris pentru 4-0 în minutul 65, în vreme ce Cârstean a  înscris petnru 5-0. Avea să fie 5-1 în minutul 86  când Silea a marcat în poarta lui Iancău. Ultimul cuvânt l-a avut de spus tot liderul care a mai marcat odată prin Găldean.

Cei doi antrenori au folosit următoarele distribuții:

CSO Cugir: Iancău – Oniga, Șuvaina, Șt. Radu, D. Lupșan, Goronea, Neagu,  Itu, Cârstean, Șuteu, Ianc. Rezerve: Lăncrănjan, F. Pop, Ad. Dan, Grozav, Iovănescu, Lespezean, Găldean.

Olimpia Aiud: Gânscă – M. Groza, B. Bucur, Ferencz,  Văcariu, Felindean, Drăgan, Costan, Ponoran, Ghirca, Horvat. Rezerve: Hagiu, Hilea, Tat,  Iepure, Ignat și Țălnar.

Iată rezultatele înregistrate în meciurile de sâmbătă:

Rapid CFR Teiuș – Cuprirom Abrud 1-1

Rapid CFR Teiuș a obținut primul punct din retur, iar echipa lui Costică Moldovan s-a văzut egalată pe final, deși echipa gazdă a jucat în 10 oameni. „Am avut penalty clar, asta e, ne-am dăruit, am ratat ocazii, au fost multe greșeli”, a punctat Costică Moldovan, antrenorul Abrudenilor.

Metalul Aiud – FC Cugir 0-1. Marcator: Păduraru minutul 15

Metalul Aiud nu a reușit să producă surpriza cu FC Cugir și se afundă tot mai tare în subsolul clasamentului, în vreme ce echipa lui Ioan Marcu e neînvinsă în retur.  „A fost un joc de luptă, nu mi-a plăcut jocul, dar e bine că am câștigat”, a punctat Lae Muntean.