FC Micești a întâlnit pe teren propriu pe Mureșul Gâmbaș, în cadrul etapei a XVII-a din Liga a V-a, seria a II-a. După o „mini-vacanță” de 2 săptamâni cauzată de faptul că adversarele directe Olimpic Berghin și AS FC Decea s-au retras din campionat.

Jucătorii celor de la FC Micesti au intrat in teren mai determinați ca niciodată! Fane Fogoroși a trimis în teren un „11” de foc, în speranta că va spăla rușinea din tur, unde au fost învinși pe terenul celor de la Mureșul Gâmbaș cu scorul de 4-0. După nici 15 minute de asalt la poarta oaspeților, Mureșul Gâmbaș cedează, și face cadou gazdelor o lovitura de la „11” pe care Păcurar Adrian o execută cu sânge rece, și își aduce echipa în avantaj !

După 20 de minute de fotbal, nervii au început încet,încet să își facă apariția pe terenul celor de la FC Micești. Echipa oaspete a rămas în 10 oameni în urma unei eliminări dictate de Cătălin Nemeş. Oaspeţii nemultumiţi și împinși de la spate de cei aproximativ 20 de suporteri care au venit din Gâmbaș pentru ei, sunt hotarâti să renunțe și să iasă afară de pe teren. Fapt pentru care arbitrul întrerupe partida pentru 5 minute.

Spiritele se mai calmează, însă doar până la pauză, când baieții lui Fane Fogoroși au intrat la vestiare cu un scor incredibil, 4-0 ! Începutul reprizei a 2-a aduce din nou foarte multă tensiune și nervi. Pe banca celor de la oaspeți se putea observa faptul că rezervele au decis să rămână la vestiare pentru tot restul meciului. După primele 10 minute de joc, din repriza a 2-a, FC Micești avea un avantaj de 6 goluri ! Nemaiputând suporta umilița care are loc pe teren, și nemultumiți de deciziile arbitrilor, băieții de la Mureșul Gâmbaș pun in aplicare o tehnica foarte jenantă, și încep să se ceară afara de pe teren pe motivul suferinței unei accidentări !

Neavând rezerve, meciul se desfășoară în 8 oameni pentru cei de la Mureșul Gâmbaș. În minutul 65 scorul lua proporții rușinoase pentru echipa oaspete, fiind un rușinos 8-0 pentru FC Micești. Din tribune se aruncă cu brichete si alte obiecte spre centralul partidei. Mai mult, unul dintre suporterii celor de la Mureșul Gâmbaș forțează intrarea pe teren, însă este oprit la timp de către oamenii de ordine.

Jucătorii rămași în teren pentru echipa oaspete, decid să nu se mai lase umiliți in asa fel, și încep să facă orice ilegalitate fotbalistică, pentru a fi sanctionați cu cartonasul roșu de către centralul partidei, pentru a ajunge în ipostaza în care centralul să pună capăt cât mai repede partidei. Aproximativ 5 minute a mai continuat meciul, timp în care fotbaliștii echipei oaspete făceau tot posibilul sa fie sanctionati cu cartonasul rosu de către centralul partidei, Nemeș Dan Cătalin. FC Micesti nesăturandu-se de goluri , atacă în valuri pentru a mai marca cel putin o dată însă portarul celor de la Mureșul Gâmbaș iasă din poartă aproximativ 30 de metri, pentru a pune mâna pe minge și a primi cartonasul roșu. Centralul partidei ia decizia de a acorda cartonaș roșu portarului, și de a pune capăt meciului, pentru ca echipa oaspete nu se afla în jucătorii de câmp necesari pentru ca partida sa fie continuată.

Așadar partida dintre FC Micești și Mureșul Gâmbaș se încheie în minutul 70, cu un stânjenitor 8-0 pentru echipa condusă de Fane Fogoroși. FC Micești ar trebui să iasă de pe teren cu capul sus și mândrii că i-au făcut pe cei de la Mureșul Gâmbaș să „arunce prosopul” și că i-au trimis acasă mai repede decât trebuia, băieții conduși de Fane Fogoroși, își aplaudă cei aproximativ 70 de fani, care au venit sa îi încurajeze pe o vreme nu prea placută. Însă cei de la FC Micești le cer în continuare explicații băiețiilor din Gâmbaș, pentru faptul că nu le-au respectat muncă, și nu au rămas pe teren până în ultimul minut regulamentar. Suporterii îi acuza de fair-play pe cei de la Mureșul Gâmbaș, transmițându-le ca în tur, FC Micești s-a recunoscut învinsa, însa ei nu au rămas pe teren, cel puțin din respect.

Autorul acestui articol este rugat să ne viziteze la redacţie, pentru a ne cunoaşte personal! Mulţumim!