Ediția a  III-a a Campionatului Munților Apuseni s-a sfârșit pe data de 1 septembrie, la Sălciua, unde s-au disputat finalele competiției. Laureații principali au fost fără doar și poate câștigătorii finalelor: Bistra (copii) şi Roșia Montană (seniori).

Campionatul Munților Apuseni a fost un real succes pentru organizatorii acestei competiții, AJF Alba reușind astfel să aducă la Sălciua oameni importanți ai fotbalului românesc și județean, precum Miodrag Belodedici, Adrian Pigulea, Stelian Gherman, Mihai Dăscălescu, Sorin Corpodean, Iulian Nichimiș sau Alexandru Vodă.

Rezultatele finalelor de la Sălciua din cadrul Campionatului Munților Apuseni au fost:

Finala Mică Copii: Sălciua – Horea 2-1

Finala Mică Seniori: Lupșa – Poiana Vadului 3-2

Meciul Partenerilor: AJF Alba & FRF – Mass Media & Firme 2-2

Finala Mare Copii: Bistra – Poiana Vadului 6-1

Finala Mare Seniori: Sălciua – Roșia Montană 2-2, 4-5 după loviturile de departajare

Premiile oferite de către Asociația Județeană de Fotbal Alba au fost oferite către:

CMA 2012 – copii:

  • Campioană: Bistra
  • Locul 2: Poiana Vadului
  • Locul 3: Sălciua
  • Locul 4: Horea
  • Trofeul FAIR-PLAY: Vadu Moților
  • Golgeter: Mihai Rîșteiu (Bistra), cu 23 de goluri marcate
  • Cel mai tehnic jucător: Ilie Avram (Poiana Vadului)
  • Portarul campionatului: Vasile Popeiu (Sălciua)
  • Jucătorul campionatului: Constantin Marc (Bistra)
  • Jucătorul finalei: Mihai Rîșteiu (Bistra)

CMA 2012 – seniori:

  • Campioană: Roșia Montană
  • Locul 2: Sălciua
  • Locul 3: Lupșa
  • Locul 4: Poiana Vadului
  • Trofeul FAIR-PLAY: Poiana Vadului
  • Golgeter: Dacian Burz (Poiana Vadului), cu 15 goluri marcate
  • Cel mai tehnic jucător: Alin Hornisch (Sălciua)
  • Portarul campionatului: Andrei Panța (Sălciua)
  • Jucătorul campionatului: Romică David (Lupșa)
  • Jucătorul finalei: Mihai Micu (Roșia Montană)

Au mai fost acordate următoarele premii:

  • Premiul special: Daiana Beleiu (Vadu Moților), singura fată (și prima de altfel în cele două ediții ale copiilor) care a participat
  • Premiul special de suporter fidel: Ioan Pleșa (Sălciua) și Petru David (Lupșa)
  • Trofee pentru arbitri: Alexandra Coca, Alexandru Vodă, Andei Mutu, Mihai Țîră, Horațiu Balea și Nicușor Marcu
  • Premii de excelență pentru: Miodrag Belodedici – FRF, Adrian Pigulea – FRF, Dragoș Tănase – RMGC, Ioan Vasile Vanea – Radio Cluj, GIMN STAR Blaj, Zumba – instructor Ramona Dămăcuș și Karate „Gemina” – Sensei Viviana Pripon
  • Premii de participare, tuturor celor 19 primării care au avut echipe înscrise: Arieșeni, Horea, Vadu Moților, Lupșa, Sălciua, Mogoș, Poșaga, Bucium, Ciuruleasa, Ocoliș, Gîrda de Sus, Bistra, Albac, Poiana Vadului, Roșia Montană, Almașu Mare, Sohodol, Avram Iancu și Vidra
  • Cupa Partenerilor, una pentru echipa Mass Media & Firme și una pentru RMGC – sponsor oficial al AJF Alba.
 
 
 

Publicitate

Publicitate