Unirea Alba Iulia s-a deplasat, marți, la Câmpia Turzii, pentru partida cu formația locală, Seso. Chiar dacă a întâlnit o divizionară terță, misiunea „alb-negrilor” nu a fost deloc ușoară, întrucât gruparea din județul Cluj  s-a arătat  redutabilă pe propriul teren.

Sport.Alba24.ro v-a prezentat comentariul partidei, în timp real.

Iată cele două echipe: Seso Câmpia Turzii: 47. Tebestyen, 23. Kelemen, 3. Popa, 14. Moldovan, 6. Tarcea, 9. Mocan, 10. Sorcoiu, 20. B. Costea, 19. A. Costea, 7. Moteţ, 18. Fertea. Rezerve: 1. Farcaş, 4. Ricean, 17. Vasile, 21. Mocan, 8. Czuli, 16. Mărginean, 15. Şoancă. Antrenor: Valentin Şandru.

Unirea Alba Iulia: 1. Webar, 3. Constantea, 6. Rus, 26. Potopea, 17. Drăghiciu, 23. Moga, 7. Brătoiu, 19. Coţolan, 10. Contor, 11. Lasconi, 20. Maxim. Rezerve: 38. Popa, 2. Stoica, 8. Morar, 15. Scheau, 16. Tamaş, 21. Ioani, 4. Joldeş. Antrenor: Florean Brumaru.

Minutul 3: Moteţ scapă singur în centru şi-l execută pe portarul Webar.

Minutul 8: Prima ocazie pentru Unirea; Moga se desprinde de un adversar, dar trage defectuos din 16 metri.

Minutul 20: Corner pentru Seso Câmpia Turzii. A centrat Mocan, iar Moteţ a înscris printr-o lovitură de cap, de la 6 metri.

Minutul 26: Portarul Weber ratează o pasă, Moteţ interceptează balonul, acesta îi pasează lui Fertea, care şutează peste poartă.

Minutul 38: Un-doi frumos între Fertea şi Sorcoiu, acesta din urmă pasând lui A. Costea care reuşeşte să înscrie. Golul a fost însă anulat, pe motiv de offsaid. Gazdele domină jocul din primul minut, alb-negrii având practic doar o singură posibilitate de a marca, însă fără succes.

Minutul 44: Corner pentru Câmpia Turzii. Mocan execută acest corner, portarul Weber iasă pe sub minge, iar Tarcea reuşeşte să înscrie în poarta goală.

Minutul 45+2: Pauză la Câmpia Turzii. Seso Câmpia Turzii – Unirea Alba Iulia 3-0.

Minutul 46: Portarul Tebestyen a fost înlocuit de Farcaş. A început cea de-a doua repriză.

Minutul 47: Maxim scapă singur cu portarul Farcaş, aceasta din urmă având o intervenţie foarte bună. Corner pentru Alba Iulia, dar fără nici un rezultat favorabil.

Minutul 62: Schimbare la Unirea Alba Iulia: Maxim este înlocuit de Morar. Câmpia Turzii a început şi cea de-a doua repriză la fel ca prima, atacând la flux continuu poarta alb-negrilor.

Minutul 65: Ocazie mare Alba Iulia: Contor scapă pe partea stângă, întră în careu şi trage spre poartă, însă şutul îi este respins de către portarul gazdelor.

Minutul 68: A doua schimbare la Unirea Alba Iulia: Lasconi este înlocuit de Tamaş.

Minutul 70: Moteţ pătrunde pe partea stângă, centrează în mijlocul careului mic, Rus încearcă să respingă mingea dar o luftează şi portarul albaiulian scoate mingea de sub bară.

Minutul 75: Schimbare la gazde: Mocan este înlocuit de Şoancă.

Minutul 83: Morar interceptează o minge la mijlocul terenului, trimite o pasă în centru la Moga, care nu ajunge la balon, ajungând în braţele portarului.

Minutul 84: Schimbare pentru Unirea Alba Iulia: Bretoiu este înlocuit de Scheau.

Minutul 85: Sorcoiu trimite o pasă frumoasă prin apărarea alb-negrilor, mingea ajungând la Mărginean care fiind singur cu portarul marchează.

Minutul 90+2: Fluier final la Câmpia Turzii. Seso Câmpia Turzii – Unirea Alba Iulia, 4-0.