Echipa antrenată de cuplul Tomas Bilek – George Lăncrănjan, CS Universitatea, s-a impus la Craiova, în primul meci din Cupa României 2012-2013. Scorul a fost de 50-58 (pe sferturi, 7-6. 8-17, 20-17, 15-18).

Echipa din Alba Iulia  a început greu, fiind condusă cu 7-6, dar în sfertul secund albaiuliencele au turat motoarele și au reușit să intre la pauza mare cu un avantaj de 8 puncte, când tabela indica 15-23.

În sfertul trei, cele două defensive au lăsat garda jos, iar scorul celui de-al treilea sfert a fost 20-17. A fost apoi 35-40, iar trupa lui Bilek a fost aproape să piardă avantajul ce părea liniștitor pentru aceasta.

În ultimul sfert, CS Universitatea a reușit să-și asigure victoria, iar returul de la Alba Iulia va aduce cel mai probabil calificarea echipei noastre.

Au marcat pentru CS Universitatea: Amanda Thompson 18,  Zenta Melnik 10, Tereza Brantlova 10, Eniko Laza 7, Alexandra Uiuiu 4, Laura Papp 3, Katya Abramzon 2, Becca Tobin 2 și Jovana Vukoje 1.