ples gavrila, boxTânărul pugilist Gavrilă Pleş a cucerit medalia de aur la Campionatul Naţional „Speranţe Olimpice” desfăşurat la Târgu Mureş. Albaiulianul de 18 ani a reuşit să câştige ambele meciuri disputate.

În perioada 9-11 decembrie, la Târgu Mureş a avut loc una dintre competiţiile importante ale sportului cu mănuşi, Finala Campionatului Naţional „Speranţe Olimpice” pentru sportivii născuţi între anii 1993 – 1996.

Sportivul antrenat de Nicolae Paştiu, Gavrilă Pleş, a reuşit să se întoarcă la Alba Iulia cu medalia de aur la gât. Albaiulianul a câştigat ambele meciuri disputate: primul, la puncte, iar finala, în care l-a întâlnit pe Marian Duma de la CSM Timişoara, a câştigat-o printr-un K.O. tehnic.

În competiţie au fost înscrişi aproximativ 40 de sportivi la 10 categorii de greutate. Din Alba Iulia, Gavrilă a fost singurul participant. Acesta a câştigat la categoria 64 de kilograme.