minge-fotbalSâmbătă se va da startul meciurilor din Cupa României la fotbal. Organizată anual de Federaţia Română de Fotbal, Cupa României este deschisă participării cluburilor afiliate Federaţiei şi celor afiliate asociaţiilor de fotbal judeţene. Etapa I se va desfăşura în weekend-ul 23-24 august şi au fost înscrise toate cele 38 de echipe din Liga a V-a. Împerecherea echipelor s-a efectuat după criteriul valoric și geografic.

Meciurile se desfăşoară într-o singură manşă, pe terenul primei echipe, adică a echipei care organizează partida. Dacă, după consumarea celor 90 de minute regulamentare desfăşurării unui joc, cele două echipe sunt la egalitate, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute fiecare, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute între sfârşitul jocului şi prima repriză a prelungirilor. Dacă egalitatea se menţine şi după prelungiri, echipa câştigătoare va fi stabilită după executarea loviturilor de departajare.

Echipele participante sunt obligate să folosească trei jucători născuţi după 1.01.1989, pe tot parcursul jocului.

În etapa I au fost înscrise toate cele 38 de echipe din Liga a V-a. Împerecherea echipelor se va face după criteriul valoric şi geografic.

Etapa I se va desfăşura în weekend-ul 23-24 august, după cum urmează: