Performanța Alba Iulia și Sportul Sebeș s-au întâlnit duminică, pe terenul din Ighiu, unde a avut loc și derby-ul etapei cu numărul XX. Fără Sorin Mărginean – antrenor care va fi înlocuit cel mai probabil cu Mihai Manea, fostul tehnician al echipei Europa -, formația din Alba Iulia a condus cu 1-0 la pauză, grație golului marcat de Iouraș, în minutul 18.

Cu cinci minute înainte de pauză, gazdele au rămas în 10, după eliminarea lui Cernea, dar chiar și așa scorul pauzei a fost 1-0.

După pauză, Sportul Sebeș nu a profitat de avantajul omului în plus, iar la conducerea ostilităților s-au aflat tot cei de la Performanța, formație care prin rezultatul de astăzi a mai eliminat o echipă din lupta pentru titlul de campioană județeană.

Succesul de duminică menține Performanța la 7 puncte în spatele liderului Europa, în vreme ce Sportul Sebeș a rămas la 44 de puncte, cu șase mai puține decât liderul seriei.