Ileana Maria - locul 1 fete gimnaziu ONSS 2014De curând s-a desfāşurat la Alba Iulia etapa judeţeanā la şah din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului de Şah, competiţie organizatā de Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba şi gāzduitā de Şcoala gimnazialā “Vasile Goldiş” din Alba Iulia. La competiţie au participat 40 de elevi de gimnaziu şi liceu, printre aceştia şi juniori expementaţi, cu rezultate notabile în competiţii naţionale şi internaţionale.

La categoria fete clasele I-VIII s-a impus Maria Ileanā (Şcoala gimnazialā “Avram Iancu” Alba Iulia), care le-a devansat pe Filofteia Lupu (Şcoala gimnazialā “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia) şi Amelia Breda (Şcoala gimnazialā “Vasile Goldiş” Alba Iulia), obţinând astfel o nouā calificare la etapa naţionalā, acolo unde a reprezentat cu succes judeţul Alba şi în anul 2013, când s-a clasat pe locul 5.

Categoria bāieţi clasele I-VIII a fost dominatā de multiplul campion naţional de juniori Mihnea Costachi (Şcoala gimnazialā “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia) care a câştigatduelul cu George Ileanā (Şcoala gimnazialā “Vasile Goldiş” Alba Iulia), treapta a treia a podiumului revenindu-i lui Iustin Ciorgovean (Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia). Mihnea Costachi, care are în palmares şi un loc 4 la Campionatul Mondial Şcolar din 2012, va fi cu siguranţā printre favoriţi şi la etapa naţionalā a olimpiadei de şah.

La categoria fete clasele IX-XII Bianca Tincu (Colegiul Naţional “Lucian Blaga” Sebeş) s-a impus în disputa cu Elisabeta Elisei (Liceul de Arte “Regina Maria” Alba Iulia) şi Paula Comşa (Colegiul Militar Liceal “Mihai Viteazu” Alba Iulia) şi s-a calificat pentru a doua oarā la etapa naţionalā, dupā participarea din 2012.

Cea mai echilibratā luptā s-a dat la categoria bāieţi clasele IX-XII unde David Cordea şi Adrian Sechereş, ambii elevi ai Colegiului Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, au terminat la egalitate de puncte în fruntea clasamentului, primul obţinând calificarea la faza naţionalā datoritā coeficientului de departajare Bucholtz superior. Pe locul 3 s-a clasat Marius Udrea (Liceul Teoretic Teiuş).

Turneul a fost arbitrat de Marius Ceteraş (Alba Iulia), Cornelia Heutschi (Sebeş) şi Ovidiu Lupu (Cugir), coordonarea organizatoricā fiind asiguratā de inspectorul şcolar Ştefan Bardi (Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba) şi profesorul Cornel Breaz (Şcoala gimnzialā “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia). Festivitatea de premiere a fost onoratā de prezenţa directorului Şcolii gimnaziale “Vasile Goldiş” Alba Iulia, prof.Teofil Florea, care a oferit diplome elevilor premianţi.