CS Universitatea s-a impus, miercuri, la Braşov, în jocul cu Olimpia. Fetele pregătite de Miroslav Popov au obţinut scorul de 60-71 (pe sferturi, 15-20, 15-17,  11-18 şi 19-16). În urma rezultatului de la  Braşov, Popov a acumulat al doilea succes consecutiv.

Partida de la Braşov a fost echilibrată în primele două sferturi; cele două echipe au mers mereu cap la cap până în sfertul trei, când CSU S-a desprins la 14 puncte.

Sfertul patru nu a mai putut schimba nimic pe tabelă, doar diferenţa de scor fiind o enigmă, câştigătoarea fiind certă, CSU Alba Iulia.

CSU Alba Iulia va juca următorul meci acasă pe 23 februarie cu BC Danzio Timişoara.

„ A fost un meci dificil, într-o sală dificilă, cu public ostil, dar până la urmă am reuşit să câştigăm.  Echipa a jucat foarte bine, Miroslav Popov a reuşit să îşi imprime jocul, fetele joacă ceea ce el le cere ”, a declarat Bogdan Duma, preşedintele Consiliului de Administraţie al CSU Alba Iulia.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat:  Thompson 20, Eniko Laza 16,  Becca Tobin 12, Katya Abramzon 9, Alexandra Uiuiu 8, Tereza Brantlova, Jovana Vukoje, Ildiko Nagy, toate câte două puncte.