CS Unirea Alba Iulia a mai adunat încă două medalii în vistieria clubului. Boxerii Robert Chirilă şi Vlad Rad au obţinut în Cupa României, la Târgu Jiu, medalia de argint, respectiv bronz.

CS Unirea Alba Iulia a participat cu trei sportivi la Târgu Jiu, însă doar doi au reuşit să urce pe podium. Robert Chirilă (52 kg) a fost la un pas de a lua medalia de aur, pierzând la puncte finala. Vlad Rad (72 de kg) a obţinut medalia de bronz, în vreme ce al treilea participant, Sorin Cercea a terminat competiţia pe 5 la categoria 36 de kilograme.

„A fost o competiţie bună, copiii 13-14 ani s-au descurcat, am pierdut în finală cu cel mai bun sportiv al turneului, meciul a fost strâns, am pierdut la un punct finala”, a declarat Nicolae Paştiu, antrenor CS Unirea Alba Iulia, secţia box.

Sportivii au fost premiaţi de preşedintele Federaţiei Române de Box, Leonard Doroftei. Fostul pugilist a povestit cu ambii boxeri şi i-a încurajat în privinţa carierei în box.