După ce au terminat campionatul pe ultimul loc al clasamentului, fără niciun punct adunat în 14 meciuri, Alexandra Marian & co. au obţinut primul lor punct din istoria clubului Navobi în play-out-ul Ligii I la fotbal feminin. De remarcat este faptul că  fetele au obţinut acest semi-succes după ce au fost conduse cu 3-0 la pauză.

Îndelungi eforturi pentru primul punct al fetelor de la Navobi Alba Iulia. O partidă foarte grea, obositoare, jucată pe terenul I al stadionului „Cetate” le-a adus primul punct albaiuliencelor în play-out-ul Ligii I. Deşi la pauză scorul arăta 3-0 pentru Viitorul Reghin, fetele antrenate de Cătălin Popa au revenit pe teren în repriza secundă foarte motivate, reuşind astfel să obţină primul punct oficial din istoria acestei echipe.

„Ne-am trezit destul de târziu, după ce scorul indica 3-0 pentru oaspetele noastre. Am obţinut un prim punct foarte greu, prin muncă, şi cred că prin această revenire ne-am depăşit pe noi înşine. Este o bucurie foarte mare pentru noi şi sperăm sa fie doar începutul” a punctat Alexandra Marian, antrenor secund Navobi Alba Iulia.

Au marcat pentru albaiulience: Ailoaie 2, Marian (pen)

Navobi Alba Iulia: Cioca – T. Ghiviziu, Drâmbărean, Grancea, Mănase, Cristolţean, R. Drăgoi, Marian, David, Andone, A, Ailoaie.

Au mai evoluat: Cosma, Barabaş, Cârpaci

În cel de-al doilea meci din play-out-ul Ligii I la fotbal feminin, Navobi Alba Iulia va evolua contra fetelor de la UTA Arad, sâmbătă, 13 aprilie, pe stadionul „Cetate”.