Mâine, CS Volei Alba Blaj va înfrunta CS Știința Bacău în sferturile Cupei României la volei feminin. În optimile competiției, echipa antrenată de Marius Macarie a trecut de SCM CSU Argeș Pitești în dubla manșă, ambele partide fiind câștigate de blăjence, cu scorul de 3-0.

Partida de miercuri vine după surprinzătorul succes al blăjencelor împotriva vicecampioanei CS Dinamo București (3-1). Moralul excelent al echipei antrenate de Marius Macarie poate aduce o nouă victorie răsunătoare, împotriva unei alte echipe cu tradiție din voleiul feminin. Din echipa standard din „Mica Romă” va lipsi doar Alexandra Ciontoș, care este accidentată.

„Mergem să jucăm, un adversar greu, dar este doar manșa tur și sperăm să facem tot posibilul să trecem mai departe. Echipa din Bacău joacă foarte bine, a învins pe Tomis Constanța, au un lot foarte echilibrat și cu siguranță este una din candidatele la titlu”, a declarat Marius Macarie, antrenor CS Volei Alba Blaj.

Returul din sferturile acestei competiții se va desfășura în data de 28 noiembrie, la Blaj.