Mureşul  Vintu de Jos Competițiile organizate de AJF Alba în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, sezonul 2014-2015 (competiții pornite la drum mai devreme sau mai târziu), impun deja primele analize, aprecieri, concluzii și recomandări! Sunt meciuri programate în următoarele etape, care atrag atenția măcar prin poziția din clasament, așa că merită urmărite!

Liga a IV-a programează în acest week-end etapa cu numărul 7. După etapele desfășurate până acum, în plutonul fruntaș al celor două campionate de seniori sau de juniori A1, situația pare foarte echilibrată, mai ales prin perspectiva meciurilor următoare.

  • Jocurile de juniori A1 (jucători născuți în anul 1996 și mai tineri), ce țin capul de afiș în etapa aceasta, sunt următoarele: CS Ocna Mureș (loc 3, 15 puncte, golaveraj +19) – Performanța Ighiu (loc 1, 16 puncte, golaveraj +33) și Cuprirom Abrud (loc 2, 16 puncte, golaveraj +16) – Olimpia Aiud (campioana ediției anterioare, actualmente locul 6 cu 12 puncte).
  • În campionatul seniorilor Ligii a IV-a, după etapele disputate, avem 5 echipe în plutonul fruntaș distanțate de maxim 3 puncte, acestea fiind: 1. Mureșul Vințu de Jos (16 puncte, golveraj +6), 2. Viitorul Sântimbru (15 p, +10), 3. Euro Șpring (14 p, +9), 4. Performanța Ighiu (13 p, +15), 5. Olimpia Aiud (13 p, +9). Jocurile etapei de seniori: ASC Pianu 2013 – Mureșul Vințu de Jos, CIL Blaj – Euro Șpring, Cuprirom Abrud – Olimpia Aiud și CS Ocna Mureș – Performanța Ighiu pot aduce surprize și alte poziții pe podiumul clasamentului!

 

  • Liga a V-a după etapa cu numărul 4 (113 goluri marcate în jocurile celor trei serii), aduce în atenție la acest sfârșit de săptămână, următoarele meciuri:
  • Seria 1: Avântul Sâncel (loc 5, 7 puncte) – Viitorul Biia (loc 1, 12 puncte), AS Nicolae Linca Cergău – Viitorul Sântimbru II (loc 2 – loc 3, ambele cu 7 puncte) și Gaz Metan Valea Lungă (loc 6, 6 puncte) – AS Pănade (loc 4, 7 puncte), deci așa cum se poate constata primele 6 echipe din clasament se întâlnesc în meciuri directe. Viitorul Biia, liderul seriei cu maxim de puncte acumulate, pe lângă jocul de la Sâncel, va avea încă o deplasare la Dacia Mihalț în etapa cu numărul 6 și apoi un joc acasă cu AS Pănade în etapa a șaptea, așa că nu va duce lipsă de derby-uri!
  • Seria 2: AFC Unirea 2014 Alba Iulia (loc 1, cu maxim de puncte acumulate) va întâlni în etapa 5 echipa Sportul Livezile (loc 3 – 8 puncte), adversarii liderului având în etapa viitoare un alt meci dificil, pe care îl vor disputa acasă: Sportul Livezile – AS Războieni Cetate (locul 2, cu 9 puncte înaintea etapei cu numărul 5), în timp ce AFC Unirea 2014 Alba Iulia va juca la ACS Băgău (loc 4, 8 puncte);
  • Seria 3: ambele echipe cu maxim de puncte acumulate, Hidromecanica Șugag și ACS Viitorul Sicul 2014 Daia Română, vor juca în deplasare la Decebal Cricău, respectiv la AS Limbenii Limba, urmând ca în etapa cu numărul 7 să se întâlnească în meci direct la Șugag!

Juniori B1, C, D și E:

  • Juniorii B1 (jucători născuți în anul 1998 și mai tineri) și-au început competiția în această săptămână, cu doar 5 echipe înscrise, dar vor avea de disputat două tururi și două retururi de campionat.
  • Juniorii E (născuți 2004 și mai mici) au început duminica trecută cu prima etapă, iar jocurile se vor disputa în fiecare duminică la baza Winners Club Țălnar din Alba Iulia, între orele 9.00-15.00.
  • Juniorii D (jucători născuți în anul 2002 și mai mici) au disputat până acum două etape, iar etapa cu numărul 3 programează un derby între ocupantele primelor două poziții din clasament: Unirea Alba Iulia – Europa Alba Iulia.
  • Campionatul Juniorilor C (jucători născuți în anul 2000 și mai mici) a pornit la drum cu cele două serii a câte 8 echipe și a ajuns la etapa cu numărul 4 din faza I a competiției. Fiecare joc disputat în faza grupelor este important pentru acumularea punctelor care asigură calificarea în faza de play-off a competiției, așa că toate meciurile merită atenție !!!
  • De remarcat, faptul că jocul CS Zlatna – Performanța Alba Iulia (juniori C, seria 2 – etapa 4) se va disputa în nocturnă la Zlatna, vineri-3 octombrie de la orele 18.30 !

 

 
 
 

Publicitate

Publicitate