Douăzeci și două de instituţii de învăţământ din judeţul Alba se vor întrece în a treia ediţie a Cupei Liceelor, organizată de „Coca-Cola” împreună cu Federaţia Română de Fotbal. 

Ambasadorii Cupei Liceelor 2013 sunt albaiulianul Gicu Grozav (jucător Petrolul Ploieşti) şi Alexandru Maxim (proaspăt transferat la formaţia din prima ligă germană VfB Stuttgart). Competiţia se va desfăşura în patru locaţii în care băieţii se vor întrece în perioada 26 februarie – 7 martie. Finala se desfăşoară în perioada 19 – 26 martie, în urma căreia se alege echipa participantă la faza pe regiune. În data de 12 martie are loc şi competiţia feminină, unde vor lua parte 4 licee.

Programul stabilit de organizatorii este următorul: 

Grupa I. Alba Iulia – la Colegiul Tehnic ,,Apulum”

1. Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia
2. Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia
3. Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia
4. Colegiul Militar Liceal ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Etapa I. 26.02.2013 – ora 14.00

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Colegiul Militar Liceal ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia

Etapa II. 28.02.2013  – ora 14.00

Colegiul Militar Liceal ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia

Etapa III. 05.03.2013  – ora 14.00

Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia – Colegiul Militar Liceal ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia

GRUPA II. Alba Iulia – la Colegiul Tehnic ,,Alexandru Domşa”

1. Colegiul  Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia
2. Colegiul Tehnic ,,Dorin Pavel” Alba Iulia
3. Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
4. Liceul Tehnologic Sebeş
5. Colegiul Tehnic ,,Alexandru Domşa” Alba Iulia

Etapa I. 26.02.2013 – ora 14.00

Colegiul Tehnic ,,Dorin Pavel” Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Alexandru Domşa” Alba Iulia

Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia – Liceul Tehnologic Sebeş

Etapa II. 28.02.2013  – ora 14.00

Colegiul Tehnic ,,Alexandru Domşa” Alba Iulia – Liceul Tehnologic Sebeş

Colegiul Tehnic ,,Dorin Pavel” Alba Iulia – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia

Etapa III. 05.03.2013  – ora 14.00

Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia – Colegiul Tehnic ,,Alexandru Domşa” Alba Iulia

Liceul Tehnologic Sebeş – Colegiul Tehnic ,,Dorin Pavel” Alba Iulia

Etapa IV. 07.03.2013 – ora 14.00

Echipa care câştigă acestă grupă va evolua Colegiului Economic ”Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia

GRUPA III. Aiud – Blaj – Ocna Mureş – Locul de desfăşurare: Liceul Teoretic Teiuş

1. Liceul Teoretic Teiuş
2. Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj
3. Liceul Teoretic ,,Petru Maior” Ocna Mureş
4. Colegiul  Naţional ,,I. M. Clain” Blaj
5. Colegiul  Naţional “Titu Maiorescu” Aiud

Etapa I. 19.02.2013  – ora 15.00

Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj – Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud

Liceul Teoretic ,,Petru Maior” Ocna Mureş – Colegiul Naţional ,,I. M. Clain” Blaj

Liceul Teoretic Teiuş stă.

Etapa II. 21.02.2013  – ora 15.00

Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud – Liceul  Teoretic ,,Petru Maior” Ocna Mureş

Liceul Teoretic Teiuş – Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj

Colegiul Naţional  ,,I. M. Clain ”  Blaj stă.

Etapa III. 26.02.2013 – ora 15.00

Liceul Teoretic ,,Petru Maior” Ocna Mureş  – Liceul Teoretic Teiuş

Colegiul  Naţional ,,I. M. Clain” Blaj – Colegiul  Naţional “Titu Maiorescu” Aiud

Liceul Tehnologic   ,, Ştefan Manciulea” Blaj stă.

Etapa IV. 28.02.2013 – ora 15.00

Liceul Teoretic Teiuş – Colegiul Naţional ,,I. M. Clain” Blaj

Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj – Liceul Teoretic ,,Petru Maior” Ocna Mureş

Colegiul  Naţional “Titu Maiorescu” Aiud stă.

Etapa V. 05.03.2013 – ora 15.00

Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” Blaj – Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj

Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud – Liceul Teoretic Teiuş

Liceul Teoretic ,,Petru Maior” Ocna Mureş stă.

GRUPA IV. Apuseni –  Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

1. Liceul Tehnologic ,,Ţara Moţilor” Albac
2. Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni
3. Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni
4. Liceul ,,Dr.Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Etapa I. 26.02.2013 – ora 14.00

Liceul Tehnologic ,,Ţara Moţilor” Albac – Liceul ,,Dr.Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni – Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni

Etapa II. 28.02.2013  – ora 14.00

Liceul ,,Dr.Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni

Liceul Tehnologic ,,Ţara Moţilor” Albac – Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Etapa III. 05.03.2013  – ora 14.00

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni – Liceul ,,Dr.Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni – Liceul Tehnologic ,,Ţara Moţilor” Albac

În ultima fază a competiţiei pe judeţ, echipele câştigătoare din fiecare grupă se vor duela în Sala de Sport a  Colegiul Tehnic ,,Apulum” Alba Iulia  după următorul program:

Etapa I. 19.03.2013 – ora 15.00

Grupa I – Grupa IV
Grupa II – Grupa III

Etapa II. 21.03.2013 – ora 15.00

Grupa IV – Grupa III
Grupa I –  Grupa II

Etapa III. 26.03.2013 – ora 15.00

Grupa II – Grupa IV
Grupa III – Grupa I

Grupa de FETE – Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni

Sistem eliminatoriu: 12.03.2013 – ora 14.00

1. Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj
2. Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni
3. Liceul Tehnologic Sebeş
4. Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Liceul Tehnologic ,,Ştefan Manciulea” Blaj – Colegiul Naţional ,,Avram Iancu” Câmpeni

Liceul Tehnologic Sebeş – Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Echipele învinse vor disputa finala mică (pentru locul III şi locul IV)

Echipele câştigătoare vor disputa finala mare (pentru locul II şi locul I)

Între 19 aprilie şi 12 mai se va desfăşura faza regională, cu centre la Constanţa, Iaşi, Târgu-Mureş şi Timişoara. Finala Cupei Coca-Cola are loc la Bucureşti, între 24 şi 26 mai.

 
 
 

Publicitate

Publicitate