Echipa LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul final de baschet, după ce în acest week-end s-a luptat pentru un loc în următorul act al competiției.

Sportivele pregătite de Valentin Urian au reușit să surprindă la ultimul meci, când s-au impus în fața formației CS Bega Timișoara, partidă în care Florina Palco a înscris 30 de puncte. ”Sunt foarte mulțumit de evoluția fetelor, ne-am apărat bine. Victoria cu Timișoara a fost una mai mult pentru palmares”, a declarat Valentin Urian, antrenor LPS Alba Iulia.

LPS Alba Iulia a învins în toate cele trei meciuri, întâlnind următorii adversari:

LPS Alba Iulia – CSS Sibiu 78-60 (pe sferturi 15-13, 23-16, 19-18, 21-13)

LPS Alba Iulia  – BC Sirius Târgu Mureș 62-36 (pe sferturi, 14-6, 15-9, 21-11, 12-10)

LPS Alba Iulia – CS Bega Timișoara 66-62 (pe sferturi 12-13,14-18, 16-12 și 8-4)

Antrenorul Valentin Urian a utilizat lotul: Ana Maria Pogan, Andreea Hada, Daniela Enache,  Emilia Gherman, Florina Palco, Iuliana Petrifălean, Andreea Beldian, Alice Bârsan, Cristina Albu, Maria Dărăban, Iulia Taltabeț, Dana Lungoci.

Turneul semi-final va avea loc în 27-29 aprilie, locația nefiind încă stabilită.