Europa Alba Iulia  își face debutul în eșalonul terț contra unei formații care emite pretenții la accederea în Liga a II-a. Cert este că Olimpia Satu Mare nu mai e formația de odinioară, dar, chiar și așa, adversarii albaiulienilor nu sunt de neglijat.

Europenii au mai bifat și două transferuri este vorba de atacantul Paul Muntean (fost la Arieșul Câmpeni, CS Zlatna, FC Cisnădie) și Danciu de la FC Cisnădie, ultimul venit pe filiera „U” Cluj.

Sport.Alba24.ro vă oferă comentariul partidei în timp real, iar pentru a ști tot ce se întâmplă de la ora 18.00 la Drâmbar, trebuie doar să reîmprospătați pagina, la 2-3 minute. (refresh sau tasta F5).

Iată cele două formaţii:

Europa Alba Iulia: Răducanu, Lupşan, Oară, Andrea, Circov, Costan, Hîrceagă, Bratima, Apetri,  M. Cristea, Selingean. Rezerve: Cotoară, Haiduc, Andone, Groza, Samoilă, Arsene, B. Cristea.

Olimpia Satu Mare: Suta, Glodean, Micaş, Iuhas, Lauruk, Gavrilescu, M. Pop, Villand, D. Feier, Pop, Dragoş. Rezerve: Gorbe, Silaghi, Roatiş, Dănilă, Homorozan, Botoş, Marinaş.

Arbitrii partidei: Claudiu Ştefănuţi din Bistriţa ajutat la cele două margini de Doru Claudiu Lucaciu din Cluj şi Monica Rigo tot din Cluj. Observatorii partidei de la Drâmbar sunt Dănuţ Sopa din Sibiu şi Grigore Boca din Cluj.

Minutul 1: A început partida de la Drâmbar.

Minutul 2: Lovitură liberă pentru Olimpia Satu Mare executată de Iuhas, în vid. Scorul rămâne 0-0.

Minutul 3: Aut pentru Europa Alba Iulia de la mijlocul terenului.

Minutul 5: Portarul sătmărean degajează până în braţele lui Răducanu, care reţine balonul fără probleme.

Minutul 6: Circov pierde un balon în defensivă, dar tot el revine şi rezolvă faza. În aceeaşi fază, Bratima îl faultează pe Gavrilescu, iar Olimpia Satu Mare beneficiază de lovitură liberă din marginea careului echipei gazde.

Minutul 7: Lovitura liberă executată de Lauruk, iar fundaşul echipei din Alba Iulia îndepărtează pericolul.

Minutul 8: Răducanu iese la o minge pe 11 metri şi este faultat.

Minutul 8: Selingean trage de la 20 de metri, mult peste poarta lui Suta.

Minutul 9: Dragoş este surprins în ofsaid.

Minutul 9: M. Cristea faultează în atac.

Minutul 11: Oară comite henţ de la 30 de metri de propria poartă.

Minutul 12: Corner pentru Olimpia Satu Mare. Mingea a fost respinsă de Hîrceagă.

Minutul 14: Gavrilescu scapă singur spre poarta lui Răducanu, Circov intervine prin spate şi îi fură mingea jucătorului de la Satu Mare, îndepărtând pericolul.

Minutul 15: M. Cristea driblează un jucător în careul advers şi trage pe poartă, dar Suta este atent şi respinge mingea în lateral.

Minutul 16: D. Lupşan se ciocneşte cu un adversar, iar centralul Claudiu Ştefănuţi acordă fault pentru Europa Alba Iulia.

Minutul 18: Bratima faultează de la 30 de metri de poarta apărată de Răducanu. Şutul a fost respins de Andrea, în corner.

Minutul 19: Dragoş înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Minutul 20: GOOOL! D. Feier deschide scorul. Acesta a scăpat singur cu portarul Răducanu, pe care l-a învins.

Minutul 24: Olimpia Satu Mare beneficiază de lovitură liberă de la 40 de metri. Minge lungă, care iese în aut de poartă.

Minutul 27: Gavrilescu lansează un balon în adâncime. Răducanu iese şi reţine fără probleme.

Minutul 28: Apetri trage de la 25 de metri pe lângă poarta lui Suta.

Minutul 28: Schimbare la Europa Alba Iulia. Iese Costan accidentat şi intră Arsene.

Minutul 29: Dragoş trage pe lângă poarta apărată de Răducanu.

Minutul 30: Arsene trimite o centrare pentru Apetri, dar fundaşii oaspeţilor resping balonul.

Minutul 33: Dragoş trage peste poarta apărată de Răducanu.

Minutul 34: Corner pentru Olimpia Satu Mare. Răducanu iese şi respinge mingea.

Minutul 35: Gavrilescu trage din interiorul careului, iar Răducanu respinge cu piciorul.

Minutul 37: Pop trage de la 22 de metri, iar mingea este respinsă de Răducanu fără probleme.

Minutul 39: Andrea faultează la centrul terenului pe Gavrilescu.

Minutul 39: Iuhas execută o lovitură liberă direct pe poartă, dar mingea iese în corner.

Minutul 40: GOOL! Olimpia Satu Mare înscrie. Pop trimite în poarta lui Răducanu, profitând de eroarea lui Oară.

Minutul 40: Olimpia Satu Mare ratează o nouă ocazie. Feier trage din unghi. Mingea este respinsă în corner.

Minutul 41: Corner pentru Olimpia Satu Mare. Răducanu iese şi respinge balonul.

Minutul 42: Corner pentru Europa Alba Iulia. Portarul Suta a ieşit şi a respins balonul.

Minutul 44: Selingean face un 1-2 cu Bratima, dar Micaş trimite mingea cu capul în braţele portarului Suta.

Minutul 45: Cristea centrează pe jos pentru Selingean, Suta iese şi respinge balonul.

După 47 de minute, centralul Claudiu Ştefănuţi fluieră finalul primei reprize.

A început cea de-a doua repriză.

Minutul 48: Feier cade în careu. Centralul partidei nu se lasă impresionat.

Minutul 48: Lupşan trage slab pe jos, iar Suta reţine.

Minutul 50: Gavrilescu centrează, Oară deviază, iar mingea ocoleşte poarta lui Răducanu.

Minutul 51: Lupşan faultează în atac.

Minutul 52: Corner pentru Olimpia Satu Mare. Fundaşul Europei bâlbâie mingea în propriul careu. Hîrceagă reuşeşte să respingă balonul în jumătatea adversă.

Minutul 54: Corner pentru Olimpia Satu Mare. Gazdele fac o schimbare. Iese Selingean şi intră Haiduc. Corner executat de Gavrilescu, iar balonul este respins de Oară.

Minutul 55: Villand vede cartonaşul galben.

Minutul 55: Oară pierde un balon la centrul terenului şi faultează.

Minutul 56: Corner pentru Olimpia Satu Mare, executat de M. Pop. Fotbaliştii de la Satu Mare faultează în atac, iar mingea revine jucătorilor de la Europa Alba Iulia.

Minutul 57: D. Lupşan este faultat de Feier. Lovitură liberă pentru Europa Alba Iulia.

Minutul 58: Circov trage de la 20 de metri în bară.

Minutul 60: Bratima trage de la 20 de metri peste poarta lui Suta.

Minutul 61: Pop trage de la 16 metri. Răducanu reţine fără probleme.

Minutul 62: Gavrilescu trage de la 18 metri pe lângă poarta lui Răducanu.

Minutul 63: Dragoş centrează, iar Andrea este la un pas de autogol. Centrare a lui M. Pop, iar acelaşi Andrea respinge balonul.

Minutul 65: Corner pentru Olimpia Satu Mare. Schimbare la Olimpia Satu Mare. Iese Villand şi intră Botoş.

Minutul 66: Schimbare la Europa Alba Iulia. A ieşit Hîrceagă şi a intrat Bogdan Cristea.

Minutul 69: Schimbare la Olimpia Satu Mare. Iese Dragoş şi intră Glodean.

Minutul 70: Gavrilescu centrează în faţa porţii, iar Răducanu reţine fără probleme.

Minutul 71: Centrează Apetri, iar portarul Suta reţine.

Minutul 72: B. Cristea trage pe lângă poarta lui Suta.

Minutul 74: Lupşan trage la poartă, însă mingea este respinsă de către Lauruk.

Minutul 75: Arsene este faultat de Gavrilescu. Schimbare la Olimpia Satu Mare. Iese D. Feier şi intră Dănilă.

Minutul 76: D. Lupşan acuză crampe musculare.

Minutul 78: Lovitură liberă pentru Europa Alba Iulia de pe partea stângă, executată de M. Cristea, în vid.

Minutul 79: Şut al lui Marinaş, peste poartă.

Minutul 80: Centrare pe jos al lui Botoş, iar Marinaş trimite mingea în braţele lui Răducanu.

Minutul 81: Schimbare la Europa Alba Iulia. Iese Bratima şi intră Andone.

Minutul 82: Marinaş faultează în atac.

Minutul 83: Circov trage de la 25 de metri, însă Suta are o intervenţie acrobatică.

Minutul 85: Schimbare la Olimpia Satu Mare. Iese M. Pop şi intră Roatiş.

Minutul 86: Lovitură liberă pentru Europa Alba Iulia de pe partea dreaptă, executată de R. Andone. Mingea este respinsă de Cristea în piciorul lui Suta.

Minutul 86: Gavrilescu îl faultează pe Oară.

Minutul 87: Cartonaş roşu pentru Gavrilescu, pentru lovirea unui jucător. Cartonaş galben pentru Circov.

Minutul 90: Centralul Claudiu Ştefănuţi a arătat 4 minute de prelungire.

Minutul 91: Corner executat de Cristea, iar mingea a fost respinsă de apărătorii sătmăreni.

Minutul 92: Marinaş trage din interiorul careului. Răducanu respinge cu un reflex formidabil.

Minutul 93: Centrare a lui M. Cristea în aut.

Minutul 94: Centralul Claudiu Ştefănuţi fluieră finalul meciului. Europa Alba Iulia – Olimpia Satu Mare 0-2. Echipa lui Radu Andone debutează cu o înfrângere în liga a III-a.