UnireaRunda a 9-a a campionatului de juniori republicani continuă cu dubla dintre LPS Târgu-Mureș și Unirea Alba Iulia. Echipele reprezentative ale județului s-au impus cu scorul de 3-0, respectiv 6-0.

JUNIORI A: LPS Tg. Mureş – Unirea Alba Iulia 0-3. Pentru echipa pregătită de Bebe Brumaru au marcat Oană 2 şi I. Biro, iar echipa i-a cuprins pe R. Baba – Sg. Muntean, Şandru, Marcu, Monescu, Rodean, Goguţa, Onacă, Nicola, I. Biro, Oană (Olar, Oţoiu, Cuştiuliţă).

“A fost o victorie fără drept de apel şi mă bucur că am reuşit să aliniez o formulă de echipă care i-a cuprins şi pe jucătorii care evoluează la seniori şi aici mă refer la Sg. Muntean, Şandru, Marcu, Rodean, Goguţa sau Onacă. Sper să repetăm evoluţia bună de astăzi (n.a. miercuri) şi sâmbătă la derby-ul judeţean cu LPS Sebeş, programat pe Cetate de la ora 12.00″ a punctat antrenorul albaiulienilor. LPS Sebeş a pierdut acasă, scor 1-2, cu Forex Braşov.

JUNIORI B: LPS Tg. Mureş – Unirea Alba Iulia 0-6. După o primă repriză albă, scor 0-0, uniriştii s-au descătuşat şi au câştigat “setul” graţie reuşitelor semnate de D. Dup 2 (n.a. ajuns la cota 12 în ceea ce priveşte numărul golurilor din acest sezon), Negrea 2-ambii au intrat pe teren după pauză!, I. Boancă şi Davidaş. Vasi Ursu a mizat pe Căt. Suciu – Stan, L. Dan, Scrob, I. Boancă, Lupea, Varga, Davidaş, Cordoş, S. Iacşa, An. David (D. Dup, Negrea, Vl. Idita, Ciobanu).

“Am început mai greu jocul, dar după pauză am jucat exact ceea ce ştim şi am învins clar. Ne aşteaptă sîmbătă, ora 14.00 pe Cetate, un nou meci dificil, cu LPS Sebeş, dar cu ambiţie şi dăruire sper să obţinem o nouă victorie care să ne menţină acolo sus în clasament” a declarat tehnicianul “alb-negrilor” din Cetatea Marii Uniri. LPS Sebeş a învins, în Arini, cu scorul de 3-2 pe Forex Braşov.