În această după amiază, într-un amical de lux, Metalurgistul Cugir a învins pe propriul teren pe Pandurii Tg. Jiu, fosta prim divizionară, scor 3-1 (3-1), trei reușite extrem de spectaculoase semnate de nou-venitul Sorian, ce și-a trecut în cont o dublă, din lovituri libere (18, 45) și Șuteu (42) – boltă de la peste 35 de metri în vreme ce pentru gorjeni a marcat Pop din penalty în minutul 38! Metalurgistul: N. Bănică – Bold, L. Itu, Radu Ștefan, Vărărean, Măd. Popa, L. Tudor, Șaucă, Sorian, Al. Șuteu – Ludușan (Crivăț, Tăban, M. Popescu, Scurtu, M. Neagu, M. Udrea, M. Codrea, Alex Cioban, G. Olteanu). Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Pandurii: Jianu – Cr. Kilin, Ciobanu, Lung, Drugă, Thery, Zainea, Cocîrlă, Covaci, Hlistei, Rus iar după pauză Popescu – Celea, Ciobanu, Lung, Vasilescu, Pîrvulescu, Zainea, Șendroiu, Rus, Trifu – Vl. Bujor; Dănăricu, Cioiu, Dodoi. Antrenor Mihai Teja. Cugireanii efectuează în această perioadă un cantonement centralizat la domiciliu, iar săptămâna viitoare sunt programate alte două partide de verificare cu Arieșul Turda (miercuri, 2 august) și cu Unirea Alba Iulia (vineri 4 august)….