IMG_9325Sâmbătă și duminică pe terenurile din județul Alba a avut loc etapa cu numărul 23 din Liga a IV-a, iar cele mai interesante partide au avut loc  la Abrud, unde moții lui Costică Moldovan s-au în duelul ambițiilor, în vreme ce la Săsciori, ambulanța SMURD a fost solicitată pentru a acorda ajutor medicului de la meci care nu făcea față situației la accidentarea lui David.

Iată rezultatele și clasamentul etapei cu numărul 23:

Cuprirom Abrud – Mureșul Vințu de Jos 2-1

Cuprirom Abrud a obținut cu greu o victorie contra nou-promovatei Mureșul Vințu de Jos. La pauză scorul era 0-1, grație reușitei lui Pâclișan din minutul 7, dar după pauză Mornea și Olelei au adus victoria echipei lui Constantin Moldovan în minutele 60 și 85.

Metalul Aiud – Industria Galda de Jos 0-7

Industria Galda de Jos mai are nevoie de un singur punct pentru a devenit și matematic campioana județului Alba. Fără Alin Hancăș pe bancă, liderul a învins 7-0 în deplasare pe Metalul Aiud. Baghiu, Cernea, Bodea un hattrick, Chirilă și Cătălin Ivașcu au marcat pentru Galda.

În repriza a doua, portarul Cătălin Ștef a ratat un penalty. Goalkeeper-ul liderului a trimis o scăriță pe lângă poarta lui Luca.

Metalul Aiud: Luca- Albu, Georgiu, Horvath, Bârsan, Călușer, Florea, Șoșa, Moguț, Rațiu  și Băgăian.

Industria Galda de Jos:  Ștef – Căt. Ivașcu, C. Ivașcu, Morariu, Haiduc, P. Mderea, Cr. Bodea, R. Lungu, Fl. Baghiu, Cernea, Chirilă.

Energia Săsciori – Viitorul Sântimbru 0-2. Nicolae David a fost preluat de SMURD

Într-un meci fără miză, la Săsciori, cei prezenți au fost la un pas de a asista la o adevărată tragedie. Nicolae David și-a spart capul după un duel cu un adversar. În urma duelului David s-a lovit de gard și a fost transportat la spital de o ambulanță SMURD.

Scoru a fost deschis de Dumbra în minutul 8,  în vreme ce Breaz a stabilit scorul final în repriza secundă.

Energia Săsciori: Morariu – Bogdan, Gheorghe, Cioca, B. Muntean, F. Faur, Cioroga, Aloman, Apreotesei, Vlaic și I. Muntean.

Viitorul Sântimbru:  Stănilă – Creța, Crișan, Oara, Hălălae, Dumbra, E. Hălălae, Ruscă, Drăghiciu, V. Rancea, Breaz.

Performanța Ighiu – Inter Ciugud 4-0

Performanța Ighiu și-a turat motoarele înainte de meciul cu liderul Industria Galda de Jos. Frențiu, Ianc, Bălaș și Silviu Turuș au marcat pentru echipa lui Paul Ciucă, în vreme ce vizitatorii sunt deja în vacanță.

Performanța Ighiu: Pojar – Soporan, Toma, Ov. Turuș, Frențiu, Bălaș, S. Turuș, C. Dănilă, Hada, Mura, D. Ianc.

Inter Ciugud: Bicheși – I. Bran, Crețu, M. Oprea, Nicula, Andreica, V. Dârjan, Trușcă, I. Gherman, P. Dârjan.

Arena Alba Iulia – CS Ocna Mureș 4-1

Arena Alba Iulia mai speră încă la o minune pentru a prinde calificarea la barajul de promovare în Liga a III-a. Echipa lui Fane Fogoroși a învins cu 4-1 CS Ocna mureș la capătul unui meci fără probleme pentru gazde.

Scorula fost deschis de David Florea de la punctul cu var, iar Rațiu a marcat în propria poartă pentru 2-0. Dendiu a stabilit scorul pauzei în minutu 41, iar Oniche a înscris pentru 4-1.

Golul de onoare a vizitatorilor a fost marcat de Csogoldi în minutul 83.

AS DALIA SPORT DAIA ROMÂNĂ – CS RAPID CFR TEIUŞ 2-0.