Vointa SebesHC Voința Savini Due Sebeș continuă seria victoriilor din acest campionat. După reușita cu HC Argeș Pitești, băieții din Alba au reușit să câștige și partida de joi seara cu Centrul Național de Excelență Sighișoara, cu scorul de 38-26.

Handbaliştii de la HC Voinţa Savini Due Sebeş au câştigat şi penultimul meci din acest tur de campionat. Sportivii au învind fără prea mari probleme Lotul de la Sighişoara.  Încă din primul sfert echipa lui Weber a luat avans şi a intrat la vestiare cu un avantaj de 6 puncte, 20-14.

Băieţii au avut un parcurs bun şi în cea de-a doua parte a meciului şi au reuşit să se bucure de încă o victorie realizată în faţa propriilor suporteri.

Antrenorul doreşte să îşi felicite echipa pentru evoluţia din acest meci.

„Ne-am îndeplinit obiectivul, am câştigat şi ultimul meci de acasă în faţa propriilor suporteri şi aşteptăm partida de la Cluj, ultima din acest an. Am obţinut o victorie concludentă, avem 10 marcatori şi s-a lucrat în echipă” a declarat Alexandru Weber.

Din păcate extrema, Lucian Preda, nu s-a putut bucura prea tare de victorie deoarece în timpul meciului a suferit o accidentare la cot şi ar putea rămâne o perioadă în pauză pentru recuperare.

Au înscris pentru HC Voinţa Savini Due Sebeş: Raul  Muntean – 6 goluri, Florin Baciu – 5,  Vlad Breazu – 5, Adrian Ţone – 5, Alin Cărăgui – 5, Cristian Suciu –  4, Iulian Grozav – 3, Lucian Preda – două gol,  Iancu Mărginean – două, Mihai Macarie – unul.