În ultima zi din cadrul Cupei Liceelor, s-a decis echipa care va merge mai departe, în faza zonală a competiţiei. Echipa câştigătoare, Liceul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia va concura la Târgu Mureş (20-29 aprilie), alături de câştigătoarele judeţelor Mureş, Cluj, Braşov, Sibiu şi Râmnicu Vâlcea.

Primul meci disputat între Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia şi Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a fost mai mult pentru statistică, deoarece Liceul Sportiv putea merge mai departe, doar dacă echipele clasate în faţa lor pierdeau.

Liceul Sportiv a învins categoric, cu scorul de 8-3 (3-3) şi aştepta jocul rezultatelor.

Marcatorii acestei partide au fost: Andrei Gherghel, Viniciu Zidaru, Andrei Avram (fiecare câte un gol) pentru artişti, respectiv Robert Morar, Cristian Ivaşcu, Gabriel Croitoru, Sebastian Culda (fiecare câte două reuşite) pentru Liceul Sportiv.

Derby-ul orgoliilor s-a disputat între Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia şi Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia, un meci aprig disputat până la fluierul de final al partidei.

Oaspeţii au început bine jocul, conducând cu 2-0 după aproximativ 10 minute, gazdele egalând până la pauză. Filmul meciului s-a repetat şi în a doua repriză, dar de această dată Daniel Lupşan nu a fost de acord cu egalul, înscriind un ultima fază a partidei şi aducând victoria pentru Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia, cu scorul de 4-3.

Marcatorii acestei partide au fost: Daniel Lupşan (4 reuşite) pentru Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia, respectiv Alin Creţu, Nicolae Damian, Vasile Dobârtă (toţi cu câte un gol) pentru Colegiul Tehnic “Alexandru Domşa” Alba Iulia.

Ultimul meci s-a desfăşurat între Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia şi Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia, în care economiştilor le trebuiau toate cele trei puncte pentru a câştiga competiţia.

Economiştii au început excelent partida, având la un moment dat trei goluri diferenţă, dar Liceul „Apulum” a reuşit să revină, scorul pauzei fiind egal, 4-4. După pauză, Liceul Economic a dominat repriza secundă şi a învins cu scorul de 9-6, implicit câştigând turneul.

Marcatorii acestei partide au fost: Răzvan Frenţiu (4), Paul Joldeş (3), Răzvan Dragomir (2) pentru Liceul Economic, respectiv Cristian Creta (3), Lucian Drîmbarean (2), Nicola Andrei (un gol), pentru Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia.