IMG_1747Peste 200 de băieți și câteva fete au participat miercuri la Galda de Jos, la „Grassroots Day 2014”.  Ziua a fost împărțită în câteva ateliere. Cele 12 echipe de fotbal au disputat un turneu de fotbal, iar în acest timp alți copii s-au întrecut în jonglerii, șuturi la bară și proba de ștafetă.

Competiția de fotbal a fost câștigată de Rival Alba Iulia, după finala cu Unirea Alba Iulia. Elevii lui Laurențiu Daniel au sărbătorit făcând hora bucuriei.

La concursul de șuturi la bară fiecare echipă a calificat câte doi jucători, care mai apoi s-au întrecut în lovituri la bara transversală în finală.

Concursul de „duble” cu mingea a fost deliciul celor prezenți, în vreme ce proba de ștafetă a trezit și ea interesul celor prezenți.

Totuși, ceea ce trebuie menționat este că Ziua Fotbalului de Bază are ca rol promovarea jocului de fotbal și nu neapărat miza acestuia, iar la Galda de Jos copii s-au bucurat de fotbal din plin. La final, cei mai merituoși au primit cupe și diplome.