DSC_0002Victorie muncită pentru CSU Alba Iulia. Deținătoarele trofeului CEWL au început cu dreptul acest campionat și au câștigat partida cu echipa din Cehia, Kara Trutnov, cu scorul de 86 – 81 (20–23, 17–11, 20–14, 12-21, 17-12). A fost un meci greu, care a necesitat o repriză suplimentară de prelungiri.

Echipa universitară a început greu partida, în primul sfert fiind conduse cu scorul de 20-23, dar și-au revenit pe parcurs și au reușit să le intimideze pe basketbalistele din Cehia și au intrat la pauza mare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj.

La revenirea de la cabine, jocul a continuat cu CSU la conducere, care a încheiat cel de-al treilea sfert cu un avantaj de 9 puncte (57 – 48). Ultimele 10 minute au fost punctul culminant al partidei, Alexandra Uiuiu fiind eliminată pentru al doilea fault antisportiv.

Echipa cehă a început să marcheze puncte și a egalat cu câteva secunde înainte de final. Cu ajutorul suporterilor, elevele lui Popov au reușit să se impună și au încheiat meciul cu scorul de 86 – 81.

Punctele echipei noastre au fost marcate de Milica Deura (4 pct), Alexandra Uiuiu (11 pct), Larisa Toma (4 pct), Wuni Agumbiade (16 pct), L’Oreal Price (11 pct), Valencia McFarland (20 pct) și Jessica Kuster (20 pct).

Marți, 11 noiembrie echipa din Alba Iulia se va întâlni cu echipa din Slovacia, Rucon Nova Ves.

foto-video: Daniel BLOSS