Ultima etapă a fost și decisivă, deoarece liderul Europa Alba Iulia a trecut ultimul hop și va juca la baraj cu  Vulturii Vultureni.

În ultima etapă, Europa Alba Iulia s-a impus cu 3-1 contra celor de al Viitorul Sântimbru și a devenit campioana județului. Europa Alba Iulia va merge la baraj, în vreme ce Flamura Roșie Rădești, Arieșul Baia de Arieș, CS Ocna Mureș și Olimpia Aiud au retrogradat. Totuși, ultimele două ar putea evolua și sezonul viitor în Liga a IV-a, dacă Europa Alba Iulia va promova în eșalonul terț, iar CS Zlatna va fi reprimită în Liga a III-a.

Iată cele două formaţii.

Europa Alba Iulia: Rotaru – Haiduc, Oară, Andrea, Circov – Apetrei, Bratima, B. Cristea, R. Andone – M. Cristea, Bălaş. Rezerve: Ştef, Samoilă, C. Călăcean, Costan, Moldovan, Popa şi Ponoran. Antrenor: Alin Hăncaş.

Viitorul Sântimbru: Iacşa, Borşoi, Hălălaie, Teliuc, Heretean, Aldea, Stan, Ruscă, Meteşan, Pisoiu, Barna. Rezerve: Man, Deaconu, C. Hălălaie, Dumbra, Antal şi Coman. Antrenor: Alexandru Rojneai.

Antrenorul echipei din Sântimbru a surprins cu echipa de debut, lăsându-i pe bancă pe Cornel Hălălaie, George Antal şi Marius Coman, toţi trei fiind jucători de bază ai primei echipe.

Minutul 1:  Partida de la Drâmbar a început. Lovitura de începere a avut-o echipa din Sântimbru.

Minutul 3: Lovitură de colţ pentru Europa Alba Iulia. Executată de Circov scurt pentru Apetrei, acesta i-a pasat înapoi lui Circov, în careu, iar Bratima a respins spectaculos peste poartă.

Minutul 6: Europa Alba Iulia beneficiază de o lovitură de la centrul terenului, executată scurt, iar gazdele continuă atacul.

Minutul 7: Lovitură liberă pentru Europa Alba Iulia, de la 25 metri lateral dreapta executată de Marius Cristea, direct în bara porţii.

Minutul 10: GOOOL! Europa Alba Iulia deschide scorul. Bogdan Cristea a trimis o minge peste apărarea echipei din Sântimbru, portarul Iacşa a ieşit pe sub minge, iar Apetrei a înscris în poarta goală.

Minutul 11: Minge lungă de urmărire pentru Cristea, Hălălaie conducând mingea în afara terenului.

Minutul 12: Circov faultează în atac.

Minutul 13: Ruscă vede cartonaşul galben, pentru proteste.

Minutul 14: Radu Andone vede un cartonaş galben, la centrul terenului, în urma unui fault asupra lui Pisoiu.

Minutul 15: Lovitură liberă de la 35 de metri, executată de Circov, deviată în corner de Iacşa.

Minutul 16: Corner pentru Europa Alba Iulia, rămas fără rezultat.

Minutul 17: Viitorul Sântimbru beneficiază de o lovitură de la centrul terenului. Faza rămâne fără rezultat.

Minutul 18: Lovitură liberă de la 40 de metri pentru Viitorul Sântimbru, executată de Stan, Heretean trimite peste poartă, dar tuşierul a ridicat offsaid.

Minutul 19: Haiduc trage de la 25 metri, mingea este deviată şi este corner pentru Europa Alba Iulia.

Minutul 20: Gol antologic. Circov trage de la 45 de metri, portarul Iacşa este surprins, iar mingea intră în poartă.

Minutul 22: Lovitură de la 35 metri lateral stânga, Radu Andone se pregăteşte să execute lovitura. Centrarea acestuia iese în aut de poartă.

Minutul 24: Centrare a lui Apetrei, mingea este deviată de Ruscă direct în braţele lui Iacşa.

Minutul 25: Schimbare la Viitorul Sântimbru. După două gafe monumentale, portarul Iacşa este înlocuit cu Man.

Minutul 26: Bălaş scapă singur în partea stângă, mingea este deviată şi ajunge în braţele portarului Man. Corner epentru Europa Alba Iulia, executată de Cristea, mingea este respinsă de Hălălaie.

Minutul 27:  Şut a lui Bratima, mingea este deviată în corner, pentru Europa.  Corner executat de Radu Andone, portarul Man a ieşit şi a respins mingea.

CSO Cugir – Rapid CFR Teiuş 1 – 0 . Alin Şuteu, minutul 29.

Minutul 28: Apetrei trimite cu capul peste poarta lui Man.

Minutul 30: Apetrei îşi prelungeşte mingea până în aut de poartă.

CSO Cugir – Rapid CFR Teiuş 2-0. Daniel Grozav a marca din penalty în minutul 33.

Minutul 34: Corner pentru Europa Alba Iulia, executată de Marius Cristea. Portarul Man iese şi respinge mingea lateral. Radu Andone comite henţ, minge pentru Sântimbru.

Minutul 37: De câteva minute la Drâmbar se joacă dur, jucătorii având câteva intrări dure.

Minutul 38: Lovitură liberă de pe partea stângă pentru Europa Alba Iulia, executată de Circov, mingea ajunge la Marius Cristea, iar acesta trage pe lângă poarta lui Man.

Minutul 39: GOOOL! Europa face 3-0. Apetrei recuperează mingea în apropierea terenului echipei din Sântimbru, centrează pentru Bălaş, iar acesta a înscris cu capul din 6 metri nemarcaţi.

Minutul 41: Fault pentru Europa Alba Iulia. Lovitură liberă pentru gazde din jumătatea proprie.

Minutul 42: Lovitură liberă pentru Viitorul Sântimbru, executată scurt, mingea fiind respinsă din faţa porţii de către Oară.

Minutul 44: Cristea trage din interiorul careului, mingea este respinsă de Man, balonul ajunge la Bogdan Cristea, şutul acestuia fiind însă reţinut de portarul Man.

Minutul 45: Fault pentru Viitorul Sântimbru, lovitura liberă fiind executată de Ruscă. Mingea este respinsă de fundaşii Europei.

Minutul 45+1: Centralul Nicuşor Marcu a fluierat finalul primei reprize.

Minutul 46: A început cea de-a doua repriză. Schimbări la Viitorul Sântimbru: a intrat Hălălaie în locul lui Heretean şi George Antal în locul lui Ruscă.

CSO Cugir – Rapid CFR Teiuş 3-0 Alin Şuteu, minutul 56.

Minutul 53: George Antal a tras peste poarta lui Rotaru, de la aproximativ 40 de metri.

Minutul 57: Bratima încearcă o pasă în adâncime, mingea ajunge în braţele lui Man.

Minutul 60: Schimbare la Viitorul Sântimbru:  Coman îl înlocuieşte pe George Aldea.

Minutul 65: Marius Cristea trage peste poarta lui Man.

Minutul 68: Bălaş este lansat în adâncime, dar şutul lui trece peste poarta lui Man.

Minutul 71: Schimbare la Europa Alba Iulia: Ponoran înlocuieşte pe Bratima.

Minutul 73: Fault pentru Viitorul Sântimbru, în jumătatea de teren a Europei.

Minutul 75: Minge lungă pentru Pisoiu, a ieşit portarul şi-a respins în aut de poartă.

CSO Cugir – Rapid CFR Teiuş 4-0. Radu Ispas minutul 45.

Minutul 76: Corner pentru Europa executat scurt de Marius Cristea până la Ponoran, mingea revine la Marius Cristea care centrează. În cele din urmă, mingea este respinsă de apărătorii de la Sântimbru.

Minutul 79: Şut de la centrul terenului a lui Rotaru, respinge Man. Şut a lui Andone pe lângă poarta lui Man.

CSO Cugir – Rapid CFR Teiuş 4-1. Andrei Trifa minutul 78.

Minutul 84: Şut a lui Andone peste poarta lui Man. Schimbare la Europa: Iese Circov, intră Moldovan.

Minutul 85: Lansare în adâncime a lui Stan, dar tuşierul a ridicat ofsaid.

Minutul 86: Şut a lui Barna peste poarta lui Rotaru.

Minutul 88: Centrare a lui Radu Andone, mingea ajunge la Cristea care trage la poartă, iar Man respinge în lateral. Mingea ajunge la Marius Cristea care trage pe lângă poarta lui Man.

Minutul 89: Schimbări la Europa Alba Iulia: Samoilă înlocuieşte pe Apetrei şi C. Călăcean îl înlocuieşte pe Radu Andone.

CSO Cugir – Rapid CFR Teiuş 4-1 rezultat final.

Minutul 90: Hălălaie trage spre poarta lui Rotaru, acesta din urmă respinge mingea în corner. În urma cornerului, Antal înscrie pentru 3 la 1.

Minutul 90+1: Cartonaş galben pentru Cristea de la Europa.

Minutul 90+2: Corner pentru Europa Alba Iulia.

Minutul 90+3: Fluier de final al centralului Marcu Nicuşor. Europa Alba Iulia este noua campioană a judeţului Alba şi va juca la meciul de baraj cu Vulturii Vultureni pe 20 iunie.