HC Voinţa Savini Due Sebeş a obţinut o victorie lejeră pe teren propriu în faţa celor de la HC Sibiu. Băieţii lui Weber au reuşit să se impună cu un scor fabulos de, 28-18 , şi să adune cea de-a cincea victorie din acest campionat.

Suporterii echipei de hanbal masculin HC Voinţa Savini Due Sebeş au avut parte de un „cadou”, joi după-amiaza, când sportivii din Sebeş au reuşit a doua victorie de pe teren propriu. Voinţa a învins fără niciun fel de problemă nou-promovata HC Sibiu, echipă cu care s-au mai întâlnit şi în campionatul diviziei B, sezonul trecut.

Handbaliştii din judeţul nostru s-au impus încă din primele minute ale jocului şi au luat avans astfel că la pauză scorul era de 15-5.

Şi cea de-a doua repriză a început în forţă iar înainte cu 10 minute de fluierul final scorul era în continuare 25-15.

Tabela de marcaj a arătat la finalul meciului scorul de 28-18 iar cu acestă victorie HC Savini Due a reuşit cea de-a cincea victorie din acest debut în campionatul diviziei A.

Au marcat pentru Voinţa: Raul Muntean, Iancu Mărginean, Adrian Cunţan câte un gol fiecare, Alin Caragiu-2 goluri, Cristian Suciu, Adrian Ţone, Breazu Vlad, Grozav Iulian câte trei goluri fiecare, Preda Lucian-4, Mihai Macarie -7

„A fost un meci pe care l-am controlat de la cap la coadă, am fost peste adversari şi îi felicit pe băieţi” a spus antrenorul Alexandru Weber.

Campionatul diviziei A la handbal masculin va intra în pauză timp de trei săptămâni astfel că Weber le-a dat liber băieţilor, până miercuri când vor reintra la antrenamente.

Au jucat pentru HC Voinţa Savini Due: Radu Balasz, Raul Muntean, Cristian Suciu, Alin Cărăgiu , Iulian Grozav, Iancu Mărginean, Vlad Breazu, Lucian Nimu, Adrian Ţone, Corbel Medrea, Liviu Moga, Lucian Preda, Cristian Opincariu şi Adrian Cunţan

HC Sibiu: Gabriel Sotronici, Alexandru Tolciu, Andrei Iliut, Robert Manea, Ioan Raulea, Damina Ioan, Nicolae Milanovici, David Radu, Florin Ramba, Robert Micloş, Bogdan Gerza.

Antrenor principal: Dan Titterli