csuEchipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a reușit să încheie acest tur de campionat cu 12 victorii și o singură înfrângere şi să se poziţioneze pe locul al doilea în clasament. Universitarele au câștigat și ultima partidă împotriva Universității Cluj-Napoca cu scorul de 43-70  (16-18, 6-20, 13-15, 8-18).

photo 2CSU a bifat și ultima victorie din acest tur de campionat. Echipa a trecut fără prea mari probleme de Universitatea Cluj și a înregistrat a 11-a victorie.

Baschetbalistele din Alba Iulia au preluat conducerea încă din primele minute însă au terminat primul sfert la o diferență de doar 2 puncte (16-18).

photo 3În sfertul doi universitarele au continuat să mărească din diferență și au ajuns să conducă, înainte de a intra în pauza mare, cu 22-32 (6-20).

Schimbări mari nu au avut loc în nici în sfertul trei când CSU a continuat evoluția bună și a câștigat și de acestă dată cu un punct diferență (13-14).

Finalul a adus echipei antrenate de Popov și ultima victorie din acest campionat. Astfel CSU a terminat acest tur de campionat pe locul II în clasament cu 25 de puncte la o diferență de doar un punct de liderul ICIM Arad.

photo 4Au marcat pentru CSU: C.Reed (4)- 16 puncte, A Uiuiu (6)- 3 puncte,I. Nagy (7)-2 puncte,  G.Toma-2 puncte, (8)-, T.Brown (10)- 19 puncte, C. Whittington (11)- 8 puncte, B Sally (15)- 7 puncte, A. Părău (21)-3 punte, S. Cadjo-8 puncte.

După acestă partidă echipa lui Popov va intra într-o pauză bine meritată. CSU va relua antrenamentele la începutul lunii ianuarie pentru a pregătii meciurile din cupă cu principalul adversar ICIM Arad. Suporterii universitarelor le vor putea vedea evoluând în data de 7 ianuarie de la ora 17.30.