Sâmbătă și duminică,  la Ocna Mureș a avut loc a IV-a ediție a turneului de volei Old Boys Salinae. La competiție au participat 9 echipe din cele 11 anunțate. Formaţiile din Arad și Debrecen nu au mai ajuns la turneu.

Cele nouă formații participante au fost împărțite în 3 grupe, după cum urmează:

Grupa A –  Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia; Gheboșii Rădăuți; Avântul Șpermezeu

Grupa B –  Old Boys Boema Turda; Dinamo 6 Bistrița; Dinamo Piatra Neamț

Grupa C  –  Old Boys Blaj; Magister Abrud; Old Boys Ocna Mureș

Meciurile desfășurate în prima zi au fost:

Old Boys Blaj – Old Boys Ocna Mureș 2-1 (25-22;20 -25; 19-17)
Ghebosii Rădăuți- Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia; 0-2 ( 13-25:  22-25)

Dinamo 6 Bistrița – Dinamo Piatra Neamț 2-0 (  25-13; 25-20)

Old Boys Blaj – Magister Abrud 2-1  (21-25; 25-15 ; 15-6 )

Avântul Șpermezeu – Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia; 1-2 ( 25 -22; 19-25; 6-15)

Dinamo 6 Bistrița – Old Boys Boema Turda;  2-0( 25-20;25-23)

Old Boys Ocna Mureș – Magister Abrud 2-0 ( 25-23;25- 20 )

Avântul Șpermezeu – Gheboșii Rădăuti 2-1( 20-25;25-14;15-13)

Old Boys Boema Turda – Dinamo Piatra Neamț (25-17; 25-18 )

Duminică s-au jucat meciurile:

Locurile 7-9
Gheboșii Radauti – Magister Abrud 0-2 (20-30)

Dinamo Piatra Neamț – Gheboșii Radauți 1-1 (32-24)

Magister Abrud – Dinamo Piatra Neamț 0-2 (19-30)

Locurile 4-6
Avântul Șpermezeu – Old Boys Boema Turda 0-2 (45-51)

Old Boys Ocna Mures – Avantul Spermezeu 2-0 (50-37)

Old Boys Boema Turda – Old Boys Ocna Mures 1-1 (42-47)

Locurile 1-3
Old Boys Blaj – Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia 0-2 (21-25; 11-25)

AS Dinamo 6 Bistrița – Old Boys Blaj 2-0 (25-12; 25-9)

Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia – AS Dinamo 6 Bistrița 2-0 (25-20; 25-22)

Clasament final:

1. Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia
2. AS Dinamo 6 Bistrița
3. Old Boys Blaj
4. Old Boys Ocna Mureș
5. Old Boys Boema Turda
6. Old Boys Avântul Șpermezeu
7. Dinamo Piatra Neamț
8. Old Boys Magister Abrud
9. Gheboșii Rădăuți

În cadrul turneului s-au decernat premiile pentru superlativele competiției:
– cel mai bun coordonator de joc: Octavian Baba – Dinamo 6 Bistrița

– cel mai bun trăgător: Adrian Coman – Old Boys Vasile Goldiș Alba Iulia

– cel mai experimentat jucător: Ioan Vătămăniuc – Gheboșii Rădăuți

– cel mai tânăr jucător: Gabriel Drăgoi – Dinamo Piatra Neamț

Echipa din Ocna Mureș a avut următoare alcătuire:
Mircea Gatea – cpt; Vali Sanislav, Sorin Gatea; Sorin Cristea, Ioan Baciu, Nicușor Nicoară, Rareș Horja, Stelian Grozav, Marius Popa, Morti Bocsardi, Lucian Victoratos, Cristi Nicuț, Ciprian Nicoară si Marius Stîncel.

 
 
 

Publicitate

Publicitate