Vineri pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia într-un meci inedit s-au întâlnit campioana județului Alba, Europa Alba Iulia și câștigătoarea Cupei României faza județeană Arena Alba Iulia.

Sport.Alba24.ro vă oferă comentariul live de pe stadionul „Cetate”.

Formațiile de start:

Europa Alba Iulia: Cotoară – Lupșan, Andrea, Oară, Circov – B.Cristea, Bratima, Arsene, Apetri – Cristea, Felindean  Rezerve:  Igna, Samoilă, Haiduc, Andone,Hârciagă  Culda și Costan. Antrenor: Radu Andone

Arena Alba Iulia: Barna – Mârza, Micu, Boancheș,  Neagu, Savu, Al Bucur, Marcu, David, C.Brânză, D.Florea. Rezerve: Băcilă, M. Florea, Eșanu, Popa. Antrenor: Ovidiu Barna

LIVETEXT:

Partida de la Alba Iulia a început cu o întârziere de 7 minute.

Min 1:  Prima ediție a Supercupei AJF Alba a început. Lovitura de start a avut-o Arena Alba Iulia.

Min 2: Europa Alba Iulia Obține primul faul. Felindean a fost faultat de Savu, dar lovitura liberă a rămas fără rezultat.

Min 3: Corner pentru Arena Alba Iulia executat de Bucur, mingea a fost trimisă cu capul de Florea David pe lângă poarta lui Cotoară

Min 4: GOOOL Felindean marchează cu o scăriță superbă la o fază la care Arena Alba Iulia a solicitat ofsaid

Min 7: Arena Alba Iulia beneficiază de o lovitură liberă de la 40 de metri, Bucur a trimis peste poartă.

Min 8: Arena Alba Iulia profită de o gază în defensiva  „europenilor”, dar căpitanul Bucur pierde un tempo și atacul Arenei s-a stins

Min 11: Savu centrează, mingea este reținută fără probleme de Cotoară, iar pe contraatac Apetri centrează  greșit pe superioritatea numerică a „europenilor”.

Min: 12: Corner pentru Europa Alba Iulia executat ce Circov,  balonul este respins de Florea.

Min 15: Cartonas galben pentru Bratima

Min 19: Brânză trage puțin pe lângă poarta lui Cotoară de la 25 de metri

Min 21: GOOOL Marius Cristea îl servește excelent pe Apetri acesta scapă singur cu Ovidiu Barna și înscrie cu un șut la colțul lung

Min 23: Ovidiu Barna are un reflex salvator la șutul lui Apetri. Mingea a ieșit în corner, faza a rămas fără rezultat.

Min 26: Arena beneficiază de o lovitură liberă din jumătatea Europei. În urma acesteia, echipa antrenată de Ovidiu Barna a beneficiat de un corter rămas fără rezultat.

Min 32: Arena trece pe lângă gol. Brânză a scăpat singur dar a tras dezamăgitor.

Min 36: Cotoară a respins în corner șutul modest a lui  Brânză.

Min: 39: GOOOL Arena Alba Iulia. În urma unui corner Boancheș a trimis cu capul în poarta lu Cotoară.

Min 41:  Andrea a văzut cartonașul galben.

Min 44: GOOL Europa Alba Iulia conduce cu 3-1. Apetri își trece în cont „dubla” după o centrare excelentă a lui Felindean.

Min: 45: GOOL Circov îl ridiculizează pe Barna și înscrie pentru 4-1. În aceași fază Florea vede cartonaș galben pentru proteste

Min: 45+1: Se încheie prima repriză. După 45 de minute tehnicianul Radu Andone a fructifice la maxim somnolența apărătorilor de la Arena.

Repriza a II-a

Min 46: Cele două echipe  au revenit de la cabine fără nici o modificare. Europa a dat startul reprizei secunde.

Min 49: Europa Alba Iulia beneficiază de o lovitură liberă din jumătatea adversă, executată scurt. Elevii lui Radu Andone practică în aceste momente un joc de posesie la centrul terenului.

Min 53: Marius Cristea trage de la peste 35 de metri puțin pe lângă poata lui Barna.

Min 55: Bogdan Cristea trage alături de la distanță

Min 61: Corner pentru Europa, Marius Cristea a executat direct pe poartă. Balonul a fost reținut fără probleme de Barnaa.

Min 65: Schimbare la Europa Alba Iulia. Iese  Apetri și intră Costan

Min 68: SChimbare la Europa. Iese Bogdan Cristea și a intrat  Hîrciagă.

Min:69: Corner pentru Europa Alba Iulia executat de Cristea, mingea a fost prinsă fără probleme de Barna

Min 71: Corner pentru Arnea Alba Iulia, Cotoară a boxat balonul în față, dar la un coechipier.

Min 71: Schimbare la Arena Alba Iulia a intrat Băcilă în locul lui Boancheș

Min: 73: Circov trage peste poartă din partea stângă.

Min 74: Iese Felindean și intra Haiduc la Europa Alba Iulia.

Elevii lui Radu Andone par să aibă probleme cu pregătirea fizică. Deși mai sunt  15 minute Bratima a rămas întins, acuzând crampe musculare.

Min 76: Schimbare la Europa Alba Iulia iese Bratima accidentat, iar în locul său a fost introdus Samoilă.

Min 79: Circov trage alături de la distanță. Schimbare la Arena Alba Iulia. Ieste Florea și intra Eșanu

Min 80: Oara vede galben pentru un fault din spate.

Min 82: Corner pentru Europa Alba Iulia executat de Marius Cristea, mingea a fost respinsă de Savu.

Min 85: Costan scapă singur în partea dreaptă, centrează perfect pentru Haiduc, acesta trimite cu capul în stâlpul stânga lui Barna, mingea revine la atacantul Europei și marchează pentru 5-1.

Min 90: Europa Alba Iulia câștigă la scor prima ediție a Supercupei cu scorul de 5-1. Arena Alba Iulia a acumulat prima înfrângere de la înființare.