Sportul Sebeș a pășit cu dreptul în returul sezonului 2012-2013, după ce s-a impus cu 3-0 în fața echipei Metalul Aiud. La pauză, scorul a fost 0-0, iar în partea secundă elevii lui Stănilă au marcat de trei ori, spre deliciul celor aproximativ 50 de spectatori.

În prima repriză, gazdele au ratat trei oportunități de a marca, prin Deaconu, Haiduc și Bălaș, iar la poarta cealaltă Stănilă a reținut din plonjon lovitura de cap a lui Marc.

În minutul 65 Bălaș, a deschis scorul cu un șut de la 16 metri, pentru ca în minutul 82, Marcel Țoțonea să marcheze pentru 2-0. În minutul 90+3, Bălaș a închis tabela după ce l-a mai învins încă odată pe Mârne.

Iată cele două distribuții:

Sportul Sebeș: Stănilă, Todoran, Haiduc, Andreica, Pienaru R, Mitea, Dragomir, Bălaș, Selagea, Deaconu, Țoțonea. Rezerve: Ifrim, Lăcătuș, Vlaicu, Totonea G.

Metalul Aiud: Mârne, Muntean, Bălan, Stan, Durzai, Andrea, Ilea, Vozar, Andone, Birk, Marc. Rezerve: Pitea, Csiki.

Etapa viitoare, Metalul Aiud va juca acasă cu Inter Ciugud, în vreme ce Sportul Sebeș va evolua în deplasare cu Rapid CFR Teiuș.