Navobi Alba Iulia a debutat cu un eșec pe prima scenă a fotbalului feminin contra echipei UTA Arad cu scorul de 1-5. Partida disputată duminică a strâns aproximativ 200 de persoane  care au asistat la partida de debut a fetelor lui Cătălin Popa.

După aproximativ 15 ani, timp în care județul Alba nu a mai avut o echipă de fotbal feminin în elita fotbalului românesc, albaiulienii s-au bucurat din nou de un regal fotbalistic oferit de reprezentantele sexului frumos.

Meciul a început cu UTA Arad în atac, însă echipa antrenată de Cătălin Popa a reușit să deschidă scorul în minutul 10 prin Clambă care a profitat de greșeala unei arădence și a înscris peste Meszaroș de la aproximativ 15 metri.  UTA Arad a izbutit să egaleze prin Vanu care a înscris pe sub Cioca. După golul egalizator, UTA Arad a continuat să atace poarta albaiuliencelor însă intervențiile portăriței Cioca. În minutul 30, UTA Arad trece în avantaj după un penalty bine executat de Chiș.

Repriza secundă a debutat cu Navobi în atac, dar încet, încet arădencele au revenit.  Lanroc duce scorul la 3-1 după ce trage frumos de la 12 metri din întoarcere.  Lanroc și Haica stabilesc scorul final, un neverosimil 1-5 pentru formația de la Arad.

Navobi Alba Iulia: Cioca, Drăgoi, Matei, Drîmbărean, Ghiviziu, Stănescu, Marian, David, Clambă, Cristolțean, Cîrpaci. Au mai jucat: Neamțu, Cosma, Popa. Antrenor: Cătălin Popa

UTA Arad: Meszaroș, Mogocs, Anuțescu, Vanu, Chiș, Haica, Lanroc, Sall, Kopandi, Bamda, Manea. Au mai jucat: Doroți, Cătană, Doarnoi

Etapa viitoare, Navobi Alba Iulia se va deplasa la Oradea pentru disputa cu Motorul Oradea.