IMG_4052LPS Alba Iulia a pierdut primul meci din turneul semifinal cu LPS Arad cu scorul de 59-33 (pe sferturi, 12-14, 10-9, 15-7 și 22-3), dar echipa lui Valentin Urian a făcut trei sferturi foarte bune în compania uneia dintre cele mai bune formații de la acest turneu semifinal.

În primul sfert, gruparea lui Urian a condus cu două puncte, iar la pauza mare avantajul era tot de partea formației noastre. În sferturile trei și patru, fetele de la LPS Alba Iulia au avut o cădere inexplicabilă, fapt ce a făcut ca arădencele să se distanțeze pe tabelă.

„Am jucat bine primele două sferturi, am jucat bine până la jumătatea sfertului trei, după aceea ne-am pierdut luciditatea. Pe final am rulat întreg lotul”, a declarat Valentin Urian, antrenor LPS Alba Iulia U-13.

Pentru LPS Alba Iulia  au marcat: Daria Breaz 7, Diana Ignat 7, Armine Ghegamian 4, Alexandra Cosma 4, Carla Sărăcuț 3, Alexandra Borca 3, Ana Dărămuș 2, Irina Olteanu 2, Teodora Elena Dalcoș 1.

Tot vineri au mai avut loc și meciurile CSȘ Alexandria – Cuadripol Brașov 29-69; CSȘ Reghin – CSȘ Ploiești 20-83.

Vineri LPS Alba Iulia va juca un nou meci din turneul semifinal la ora 18.00 cu CSȘ Alexandria.