IMG_4140LPS Alba Iulia a învins dramatic CSS Alexandria cu 45-41 (pe sferturi, 10-13, 11-3, 7-10 și 17-15) la capătul unui meci spectaculos cu multe răsturnări de situație.

În primul sfert echipa din Alexandria a câștigat 13-10, iar apoi în sfertul secund echipa pregătită de Valentin Urian a reușit să revină pe tabelă și să se distanțeze, scorul pauzei fiind 21-16.

După pauză echipa din Alba Iulia s-a relaxat și a permis vizitatoarelor să se apropie pe tabelă și chiar să preia conducerea. Cu două minute înainte de final formația din Alexandria conducea cu patru puncte însă fetele din Alba Iulia au demonstrat că au forță și au revenit pe tabelă câștigând jocul cu 4 puncte.

La final, înfrângerea a adus multă bucurie în tabăra fetelor din Alba Iulia, în vreme ce micuțele baschetbaliste din Alba Iulia au plâns.

Pentru LPS Alba Iulia au marcat: Diana Ignat 16, Alexandra Borca 12, Ana Dărămuș 6, Alexandra Cosma 3, Diana Bradea 2, Daria Breaz 2, Diana Ivașcu 2, Armine Ghegamian 2.