Duminică la Bistra, s-au desfășurat partidele etapei a III-a, din cadrul grupei „A” a Campionatului Munților Apuseni.

Horea (juniori), Albac (seniori) și Poiana Vadului (juniori și seniori) au fost formațiile care au câștigat toate cele trei puncte puse în joc.

Cea mai mare bucurie a acestei zile a fost puștiul Remus Gheorghe Aurel Captiu, poreclit „Messi”, din Poiana Vadului, care se anunță a fi un mare talent al fotbalului județean.

Vezi rezutatele grupei A din cadrul Campionatului Munților Apuseni:

Horea – Albac (copii) 8-1 (Andrei Bogdan Mateș 5, Dumitru Trif 2, Sorin Gheorghe Mateș/ Radu Scrob)

În prima partidă a etapei cu numărul III din cadrul Campionatului Munţilor Apuseni, s-a desfăşurat partida dintre Horea şi Albac la juniori. Susţinuţi de localnicii prezenţi la meci,  juniorii gazdelor au început partida cu multă determinare reuşind să marcheze încă din primele minute ale disputei prin Dumitru Trif. Oaspeţii au încercat în zadar să revină, dar micuţii copii ai comunei Horea s-au organizat bine în apărare.

Meciul a fost controlat aproape în totalitate de gazdele acestei etape, care au surclasat oaspeții la toate capitolele,  în cele 50 de minute.

Horia: Darius Mateş, Sorin Gheorghe Mateş, Dumitru Trif, Ionuţ Tudor Costea, Andrei Bogdan Mateş, Adelin Marius Costea, Lucian Costea, Claudiu Sorin Nicoară, Andrei Gheorghe Trif.

Albac: Gheorghe Lazăr, Darius Danciu, Teodor Roşca, Vlăduţ Neşcioală, Andrei Nicola, Radu Scrob, Ionuţ Todea, Olimpiu Candrea, Nicolae Pleşa, Gheorge Man

Horea – Albac (seniori) 4-0 (Vasile Jodeș, Constantin Horațiu Cioară, Mihai Negrea, Călin Nicolae Pașca Igna)

Derby-ul local al seniorilor a fost mult mai disputat decât cel al seniorilor. Fiecare echipă a dat tot ce a avut mai bun pentru a obține râvnita victorie. Oaspeții au fost puțin mai norocoși și după o primă repriză foarte echilibrată, au reușit să se impună în cele din urmă cu scorul de 4-0. Pe toată durata celor 50 de minute, nervii au fost întinși la maxim și duelurile au fost foarte tari. Totul s-a terminat însă cu bine, iar după meci cele două formații s-au grupat la câte un mic și o bere rece.

Horea: Alin Negrea, Dumitru Onețiu, Andrei Trif, Ioan Costea, Adrian Stan, Olar Corneliu, Nicușor Neag, Aurelian Neag, Ionuț Man, Adrian Olelei, Sergiu Mateș

Albac: Mihai Negrea, Liviu Buta, Dumitru Voicu Popa, Nicolae Călin Pașca Igna, Marius Gabriel Petruse, Constantin Horațiu Cioară, Vasile Joldeș, Adrian Cornel Joldeș, Cristian Dorin Oneț, Cristian Ioan Bara, Petrușel Paul

Vidra – Poiana Vadului (juniori) 0-9 ( Remus Gheorghe Aurel Captiu 4, George Gabriel Motora, Răzvan Dumitru Cîndea 3, Ilie Avram)

În disputa juniorilor dintre Vidra și Poiana Vadului, câștig de cauză au avut juniorii oaspeților. Remus Gheorghe Aurel Captiu, poreclit „Messi”, a fost pionul principal al oaspeților care au învins categoric gazdele de la Vidra. Puștiul „minune” din Poiana Vadului este născut în 1999 și este legitimat la Cuprirom Abrud. Patru goluri, o pasă de gol, numeroase driblinguri și chiar deposedări în postura de ultim apărător. „Messi” are toate abilitățile pentru a intra în fotbalul mare, un lucru pe care și-l dorește și acesta.

Vidra: Cristian Dan Bota, Horia Gaita, Catalin Tușnadi, Ioan Dan Drăgoiu, Iulian Florentin Popa, Daniel Dragoiu, Raul Jeplea, Andrei Vesa

Poiana Vadului: Remus Gheorghe Aurel Captiu, Ilie Avram, Nicolae Darius Lup, Adrian Avram, Dumitru Răzvan Cîndea, George Gabriel Motora, Alexandru Bogdan Avram, Andrei Corcheș

Vidra – Poiana Vadului (seniori) 2-5 (Ciprian Pașca 2/ Dacian Burz 2, Andrei Burz 3)

Una dintre cele mai echilibrate partide ale acestei grupe a fost meciul dintre Vidra și Poiana Vadului. După o primă repriză în care gazdele au fost la cârma jocului, oaspeții au revenit pe parcurs și au reușit să-și adjudece victoria. Ciprian Pașca (Vidra) și Dacian Burz (Poiana Vadului) sunt remarcații jocului, jucători care au făcut diferența în echipa lor.

Vidra: Adrian Vesa, Cosmin Drăgoi, Adrian Coroiu, Alexandru Mihet, Andrei Culda, Cristian Bendea, Cătălin Bec, Vasile Dan Bota, Raul Jeplea, Ciprian Pasca

Poiana Vadului: Andrei Ioan Burz, Dacian Nicolae Burz, Marius Iancu Avram, Dorel Todor Lazăr, Iulian Viorel Beleiu, Claudiu Beleiu, Adrian Beleiu, Daniel Beleiu, Darius Ioan Beleiu.