IMG_9613Rezultatele deosebite obținute de sportivii din județul Alba, în acest an competițional, au fost răsplătite, într-un cadru festiv și oficial, la „Gala Sportului”.  Pe lângă aceștia, și antrenorii lor sau conducătorii de unități sportive au fost premiați cum se cuvine. Dacă anul trecut atleta Ana Rodean a obţinut locul I la categoria sporturi olimpice, anul acesta în fruntea  clasamentului este tânărul judokan Marcel Cercea. La categoria sporturi neolimpice, Laurențiu Avram a adunat cel mai mare punctaj și a fost desemnat marele câștigător.

(P)  Adidasi alergare  și tricouri pe FashionSport.ro.  Peste 40.000 de articole sport pentru femei, bărbați și copii. Branduri : Nike, Adidas, Puma, Dunlop, Slazenger, Lee Cooper, Karrimor, Everlast etc. Reduceri mari în fiecare zi.

„Gala Sportului” îi evidenţiază pe sportivii cu cele mai bune rezultate de peste an. Campioni naționali, mondiali sau europeni, toți sunt răsplătiți pentru efortul lor. Evenimentul a fost organizat de Direcția de Sport și Tineret Alba în colaborare cu Consiliul Județean  Alba.

În cadrul galei a avut loc și un moment de reculegere pentru fostul antrenor de atletism Emil  Stănilă, care a decedat anul acesta la vârsta de 52 de ani.

Printre cei premiați s-au numărat și fotbaliștii Gicu Grozav și Nicușor Stanciu dar și antrenorii care i-au fost ca sportivi, Neluțu Popa respectiv Alexandru Kalanyos.

Vă prezentăm lista sportivilor premiaţi:

Sporturi OLIMPICE:

I. MARCEL CERCEA – judo – antrenor Ioan Todor, LPS/CSS Alba Iulia

II. ALINA BOHOLŢAN – atletism – antrenor Gabriel Avram CS Unirea/CSU Alba Iulia

III. MIHAELA ACATRINEI – atletism – antrenor Gabriel Avram LPS/CS Unirea Alba Iulia

4. BOGDAN BORZA – tenis – antrenor Ioan Păcurar, Asociaţia Clubul de Tenis Alba-Cugir

5.  CARMEN-BIANCA MOLNAR – antrenor Gabriel Avram LPS/CS Unirea Alba Iulia

6.  NICOLAE-CĂLIN GORCEA – antrenor Cristina Man, CSS Blaj

7.  ANA RODEAN antrenor Gabriel Avram – CS Unirea/CSU Alba Iulia

8.  MIRIAM BULGARU – antrenor Gabriel Lincă – Tenis Club Vlad Bucur

9.  ANDRA OLOGU antrenor Gabriel Avram, CS Unirea/CSU Alba Iulia

10.  CĂTĂLIN CRIŞAN – judo – antrenor Ioan Todor, LPS/CSS Alba Iulia

ANTRENORI:

I.  Gabriel Avram – LPS Alba Iulia, CS Unirea Alba Iulia, CS Universitatea Alba Iulia

II.  Ioan Todor – LPS/CSS Alba Iulia

III.  Cristina Man – CSS Blaj

Sporturi NEOLIMPICE:

I. LAURENŢIU AVRAM  – powerlifting – categoria 74 kgm instructor Ovidiu Pănăzan, CS Zamolxis Alba Iulia

II. FLORIN ŞERBAN – CSU Alba Iulia

III. BOGDAN ONOLOV – powerlifting – instructor Ovidiu Pănăzan, CS Zamolxis Alba Iulia

4. BOGYA TAMAS – orientare – antrenor Marius Anghel, CS Unirea Alba Iulia

5. ANDREI IRIMIE  – powerlifting – instructor Ovidiu Pănăzan, CS Zamolxis Alba Iulia

6. CARMEN PÎRVA  -powerlifting – antrenor Ioan Frăţilă, CS Zamolxis Alba Iulia

7. IOAN ORDEAN  – powerlifting – instructor Darius Lupaşcu, CS Zeus Powerlifting Mihalţ

8. CLAUDIA HAIDUC  – powerlifting – antrenor Ioan Frăţilă, CS Powerlifting Galda

9. OVIDIU PĂNĂZAN  – powerlifting – CS Zamolxis Alba Iulia

10. ANDREAS TUDOR SEBASTIAN CLEJA  – powerlifting – instructor Iacob Cleja, CS Powerlifting Stremţ

CONDUCĂTORI DE UNITĂŢI SPORTIVE:

I. IOAN FRĂŢILĂ – CS Zamolxis Alba Iulia CS Powerlifting

II. CORNELIU MUREŞAN – CS Unirea Alba Iulia

III. NICUŞOR MARCU LPS Alba Iulia

MERIT PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE SPORTIVĂ

WALDEMAR CUCEREANU – box

NICOLAE PAŞTIU – antrenor box

ANA MARIA GROZA– atletismm

ALTE MENŢIUNI (sportivi medaliaţi la finale ale campionatelor naţionale)

1. MARIA NEAG  – atletism, CS Unirea/LPS Alba Iulia, antrenor Gabriel Avram

2. Echipa J2 – atletism, CSS Blaj, antrenor Cristina Man

3.Echipa J3 – atletism, LPS Alba Iulia, antrenor Mihaela Vlas

4.Echipa C2 – atletism, LPS Alba Iulia, antrenori Mihaela Vlas şi Emil Stănilă

5. GEORGE FLEŞER – atletism, LPS Alba Iulia, antrenor Emil Stănilă

6. NICOLETA COSMA  şi DENISA POPA – atletism, antrenor Mariana Bucerzan

7. MIHAI BELDIE – automobilism

8. VIOREL COMAN – golf – Golf Club „Paul Tomiţă”

9. MIHAELA PAL – golf – Golf Club „Paul Tomiţă”

10. RADU CODRIN – golf – Golf Club „Paul Tomiţă”

11. ANCA CODRIN – golf – Golf Club „Paul Tomiţă”

12. ROBERT MUSCALIUC – orientare, antrenor Marius Anghel

13. VASILE  POPA – radioamatorism

14. Medaliaţi la una sau mai multe probe la CAMPIONATE NAŢIONALE DE POWERLIFTING

MENŢIUNI: 

ATLETISM:

DARIUS-MĂDĂLIN CRISTEA, antrenor Cristina Man, CSS Blaj

MARIA ACATRINEI, antrenor Gabriel Avram, CS Unirea/CSU Alba Iulia

ANDREEA BÎRSAN, antrenor Mihaela-Simona Vlas, LPS/CSS Alba Iulia

GABRIELA STOIA, antrenor Gabriel Avram, LPS/CS Unirea Alba Iulia

BOX:

ANDREI DĂRĂMUŞ, antrenor Nicolae Paştiu, CS Unirea Alba Iulia

ION PLEŞ, antrenor Nicolae Paştiu, CS Unirea Alba Iulia

GAVRILĂ PLEŞ, antrenor Nicolae Paştiu, CS Unirea Alba Iulia

GOLF:

ALEXANDRU BĂRBAT, Golf Club „Paul Tomiţă” Pianu de Jos

MARIA COMAN, Golf Club „Paul Tomiţă” Pianu de Jos

ÎNOT:

ANDREI PLEŞA, antrenor Nicolae Bob, LPS/CSS Alba Iulia

JUDO:

PAUL KERESZTEŞI, antrenor Ioan Todor, LPS/CSS Alba Iulia

GEORGIANA ISPIR, antrenor Ioan Todor, LPS/CSS Alba Iulia

SCHI:

DAN MOLDOVAN, antrenor Tiberiu Tanţoş, CSS Câmpeni

BOGDAN PODARU, antrenor Tiberiu Tanţoş

ŞAH:

MIHNEA COSTACHI antrenor Marius-Nicolae Ceteraş – CSU Alba Iulia

VEZI TOATE REZULTATELE .

 
 
 

Publicitate

Publicitate