Derby-ul etapei cu numărul XXII dintre FC Cugir şi Europa Alba Iulia a fost comentat de reporterii sport.alba24, în timp real.

Antrenorul echipei Europa Alba Iulia, Alin Hăncaş, a preferat să nu-i folosească din primul minut pe Bratima, M. Cristea şi Circov întrucât aceştia aveau trei cartonaşe galbene şi riscau să rateze derby-ul cu CSO Cugir.  La partidă asistă aproximativ 150 de suporteri.

FC Cugir: Moldovan, Petruse, Barta, Sabou, Samoilă, Bulgaru, Pîrvu, Gruian, Micu, Dogăroiu, Marcu.Rezerve: Simina, Găinar, Chelaru, Ştef, Păcurar, Răcăreanu. Antrenor: Alexandru Simu

Europa Alba Iulia: Rotaru, Haiduc, Oară, Andrea, Moldovan, Apetri, Hârceagă B. Cristea, Gherman, Bălaş, Ponoran. Rezerve: Ştef, M. Cristea, Bratima, Circov, Samoilă, Cecălăcean, Popa.Antrenor: Alin Hăncaş

LIVE:

Min. 1:  A început partida

Min. 3:  Lovitură liberă de la centrul terenului pentru FC Cugir, rămasă fără rezultat. Debut curajos de meci pentru FC Cugir.

Min. 4:  Apetri este faultat şi Europa Alba Iulia beneficiază de o lovitură liberă de pe partea dreaptă de la aproximativ 30 de metri de pe partea dreapta.

Min. 8: FC Cugir a avut un şut slab, reţinut de portarul Gabriel Rotaru.

Min.10: Marcu l-a faultat pe Hârceagă şi Europa Alba Iulia beneficiază de o lovitura liberă de la 35 de metri, executată scurt de B. Cristea.

Min. 13: Fault în postură de ultim apărător a lui Moldovan, centralul partidei Radu Lazea i-a arătat cartonaşul galben albaiulianului. Lovitura liberă a rămas fără efect.

Min. 19: Ponoran centrează de pe partea stângă din direcţia de atac a Europei, dar mingea a fost respinsă de apărătorii cugireni.

Min. 22: Centrare de pe partea dreaptă a lui Haiduc, dar Gherman nu a reuşit să se descurce între fundaşii cugireni.

Min. 24: Gazdele au încercat să îl învingă pe Gabriel Rotaru cu un şut de la peste 30 de metri, dar experimentatul goalkeeper nu a avut probleme în reţinerea balonului.

Min. 27: Cursă excelentă a lui Ponoran care l-a depăşit în primă fază pe Marcu, dar apărătorul cugirean a revenit şi l-a determinat pe jucătorul albaiulian să trimită mingea în aut de poartă.

Min. 34: FC Cugir beneficiază de o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri lateral stânga. Lovitura liberă a fost executată slab de către gazde.

Min. 37: Apetri centrează excelent, portarul cugirenilor Moldovan a ieşit pe sub minge, dar Ponoran a faultat în atac.

Min. 39: Ponoran a tras de la 20 de metri lateral dreapta, şutul acestuia fiind respins de sub transversală de Moldovan în corner. Lovitura de la colţ a fost executată de Gherman, portarul cugirenilor ieşind şi respingând mingea în afara careului.

Min. 41: B.Cristea a tras de la 20 de metri, mingea fiind respinsă de Moldovan.

Min. 44: Gruian îl încearcă pe Rotaru cu un şut de la jumătatea terenului, dar portarul oaspeţilor nu a avut probleme în a reţine balonul.

Min. 45: Centralul Radu Lazea a arătat un minut de prelungire.

Min. 45+1: Final de repriză la Cugir, 0-0 după 45 de minute, de menţionat este faptul că în ultimul sfert de oră Europa Alba Iulia a pus presiune pe echipa gazdă, dominând teritorial jocul.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 48: Centrare a lui Gherman, s-a oprit în plasa laterală.

Min. 49: Centrarea lui Apetri a fost respinsă în corner de apărătorii cugireni. Cornerul a fost executat de Ponoran, dar Andrea a trimis cu capul pe lângă poartă.

Min. 52: GOOOL Europa  Ov. Moldovan primeşte o pasă printre apărătorii cugireni, acesta a scăpat singur cu portarul gazdelor, pe care l-a executat cu sânge rece. Cugirenii au solicitat offside la faza golului marcat de Europa.

Min. 55: GOOOL Europa. Europa Alba Iulia a beneficiat de o lovitură liberă de la 19 metri, executată de Ponoran. Mingea a lovit bara transversală şi solul, iar tuşierul a indicat centrul terenului, validând golul europenilor. Cugirenii au protestat şi la golul secund, iar centralul Lazea a arătat cartonaş galben lui Dogăroiu.

Min. 58: Haiduc a tras peste poartă de la 20 de metri.

Min. 60: Cugirenii au avut o lovitură de la colţ rămasă fără rezultat.

Min. 61: Gherman trage de la 18 metri, şutul acestuia a fost deviat, mingea fiind reţinută de Moldovan.

Min. 62: Schimbare la FC Cugir. Iese Găinar şi intră Păcurar.

Min. 64: Cascadă de driblinguri a lui Ponoran, acesta a fost deposedat în momentul şutului.

Min. 65: Lovitură liberă de pe partea dreaptă pentru Europa, Apetri trage în zid, mingea ajunge la Hârceagă care la rândul lui a tras pe lângă poartă.

Min. 69: Lovitură liberă pentru Europa, executată excelent de Ponoran, mingea a fost boxată de Moldovan, care a ajuns la Gherman care a tras în portarul cugirenilor.

Min. 70: Dublă schimbare: A ieşit Dogăroiu şi a intrat Simina la FC Cugir, iar la Europa a ieşit Gherman şi a intrat Samoilă. Corner Europa, executat de Ponoran, mingea a depăşit întreaga defensivă cugireană, dar şi pe Oară aflat în situaţie excelentă de a marca.

Min. 72: Gruian scapă spre poarta europenilor, dar Rotaru iese şi respinge balonul, îndepărtând pericolul.

Min. 78: Combinaţie frumoasă între Ponoran şi Samoilă, ultimul fiind faultat de Marcu.

Min. 82: Centrare din partea dreaptă a lui Samoilă, iar Ponoran a trimis peste poartă din şase metri. Schimbare la Europa: Iese Ponoran şi intră Popa.

Min. 84: Gruian scapă în partea stângă, intră în unghi şi trage dezamăgitor.

Min. 86: GOOOL Europa. Samoilă recuperează un balon în jumătatea Cugirului, îi pasează lui Bălaş, care la rândul lui îl serveşte ideal pe Popa, care înscrie pe lângă portarul Moldovan.

Min. 87: Schimbare la FC Cugir: A ieşit Pîrvu şi a intrat Chelaru.

Min. 90: Centralul Radu Lazea arată 3 minute de prelungire.

Min. 90+1: FC Cugir beneficiază de o lovitură liberă pe partea dreaptă, executată pe direcţia lui Rotaru care a respins mingea în afara careului.

Min. 90+2: Gruian trimite peste poartă cu capul din şase metri.

Min. 90+3: Final de meci la Cugir, Europa se impune cu 3-0. Un suporter de la Cugir a intrat pe teren pentru a cere socoteală arbitrului Rareş Mulea, dar acesta a fost oprit de jucătorii şi oficialii echipei din Cugir. Pe tot parcursul meciului, suporterul respectiv i-a adresat injurii tuşierului Mulea, iar la un moment dat în repriza secundă acestă s-a dezbrăcat de pantaloni, arătându-şi zona intimă.