DSC_9840„Arena Cugir ” găzduiește sâmbătă și duminică un turneu amical de fotbal rezervat juniorilor cu vârste cuprinse între 16-17 ani intitulat „Cupa Prieteniei”. La competiție participă un număr de patru echipe, două din România, Metalurgistul Cugir respectiv Unirea Alba Iulia și două din străinătate:TSV 1880 Wasserburg (Germania) și FC Ialoveni (Republica Moldova).

În primul meci care s-a disputat sâmbătă pe noua arenă din urbea cugireană s-au întâlnit Unirea Alba Iulia, echipă pregătită de către Vasile Ursu și moldovenii de la FC Ialoveni.

La finalul celor două reprize a câte 30 de minute fiecare au ieșit învingători alb-negrii din Cetatea Marii Uniri aceștia impunându-se cu scorul de 5-0,la pauză tabela indicând scorul de 4-0.

Omul meciului a fost atacantul unirist Lupea care a reușit să înscrie de 4 ori,urmat de colegul său Davidaș cu un gol.

Cei doi antrenori au folosit următoarele echipe:
Unirea Alba Iulia (antrenor Vasile Ursu): Lazăr – D. Laurențiu, Moldovan, Cordoș, Zsigmond, Văsuț, Palfi, Gergely, Adam, Davidaș, Lupea.
Rezerve: Mândrean, Narița, Marc, Stînea, Mihaiu, Suciu, Szikora, Macarie.
FC Ialoveni (antrenor Ion Popa):  Brica, Untilă, V. Grecu, P. Gregu, Ueșină, Iuvac, Modirci, Iezinte, Neculai, Rusu.
Rezerve:  Cârlan, Zatic, Bolș.

În al doilea meci al zilei,echipa gazdă,Metalurgistul Cugir a întâlnit echipa din orășelul german Wasserburg,TSV 1880 Wasserburg.

„Roși-albaștri”antrenați de fostul jucător al Metalurgistului Cugir,Cosmin Șuvaina,au controlat meciul de un capăt la altul,câștingând la finalul orei de joc cu scorul categoric de 4 – 0 goluriile find marcate de către Marian Condrea 3 reușite și Vâjdea o reușită.

Oaspeții au avut și ei o situație notabilă,în prima repriză a întâlniriila scorul de 1- 0 pentru gazde ,când pe un contraatatc german purtat de ARSLAN și Q.Miller,cel din urmă a trimis balonul în tranversala porții lui Iordache.

Cei doi tehnicieni au folosit următoarele garnituri de start:
Metalurgistul Cugir ( antrenor Cosmin Șuvaina): Iordache, Lăcătuș, Vâjdea, Enache, Cioban, Natrapei, Udrea, Simina, Mărunțel, Milik, M.Codrea.
Rezerve: Monu, V. Codrea, Danko, Burlacu, Moga, Șerban, Popa.
TSV 1880 Wasserburg (antrenor Can Gulenay și Robert Miller): Baytar, Cicek, M. Pala, Smasly, Sac, Gulenay, Shala, Worm, E. Pala, Q. Miller, Arslan.
Rezerve: Alnar, Tudor, Sylaf, Benesch.
Duminică vor avea loc meciurile contând pentru finala mică si finala mare a turneului, zila finalul cărea vom afla câștigătoarea competiției.Meciuriile zilei se vor disputa după următorul program:
Ora 16.30: Finala Mică: TSV 1880 Wasserburg – FC Ialoveni
Ora 18.30: Finala Mare în eternul derby județean care acum se dispută la nivelul echipelor de juniori:Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia.