58440_665201443518424_806788887_nDuminică, sala de sport din Teiuș a găzduit prima ediție a unei competiții inedite la fotbal. Cupa „Arbitrilor”, turneu organizat de Comisia Orășenească Teiuș a reunit la start șase echipe, iar cea mai bună formație s-a dovedit a fi CMA Blaj, grupare ce a învins cu 2-1 AJF Alba În finală.

Uniți sub deviza „important nu este să câștigi, ci ă participi”, jucătorii celor șase formații au demonstrat că au adevărate veleități de fotbaliști, chiar dacă acum sunt cavaleri ai fluierului, sau maeștrii ai fanionului de „arbitru de tușă”.

Dis-de-dimineață cele șase echipe s-au strâns la sală pentru a participa la tragerea la sorți pentru cele două grupe.  Grupa A – A.J.F. Alba, C.O.A. Ocna Mureș, C.M.A Blaj; Grupa B – C.O.A. Teiuș, C.M.A. Aiud, C.M.A. Alba.

A.J.F. Alba – C.O.A. Teiuș 4-1

C.M.A. Aiud – C.M.A. Blaj 0-0 (1-2 la lovituri de departajare)

După disputarea semifinalelor s-au disputat direct lovituri de departajare pentru stabilirea locurilor 5-6, între echipele care au fost pe locul 3 în cele două grupe.

Lovituri de departajare pentru locurile 5-6:

C.O.A Ocna Mureș – C.M.A. Alba 3-1

Cele două finale au fost aprig disputate, lupta pentru un loc pe podium acerbă. Finala mică s-a disputat între C.M.A. Aiud și C.O.A. Teiuș, formații care s-au întâlnit și în faza grupelor, unde aiudenii au învins cu scorul de 7-1 Teiușul. În finală, teiușenii au arătat un fotbal mult mai bun față de primul joc, dar asta nu a fost suficient pentru a se impune în fața aiudenilor, care au învins cu scorul de 4-3 și au câștigat medalia de bronz.

Finala mare dintre A.J.F. Alba – C.M.A. Blaj (o reeditare a ultimului meci din grupa A) a fost mult mai disputată decât în grupe datorită mizei dată de faptul că se desfășura ultimul act al acestei competiții amicale. Finala s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea CMA Blaj formație care a câștigat prima ediție a competiției.

După disputarea finalei, președintele C.O.A Teiuș, Lucian Neagu alături de primarul orașului Teiuș, Mirel Hălălai și președintele A.J.F. Alba, Sorin Corpodean, au efectua festivitatea de premiere: