Sportivele de la CS Universitatea nu s-au regăsit după înfrângerea de la Arad și nu au convins nici în partida de acasă, cu CSM Satu Mare. Echipa lui Dan Fleșeriu s-a impus la Alba Iulia cu scorul de 61-76 (pe sferturi 16-16, 18-24, 11-19 și 18-19).

CS Universitatea nu s-a regăsit în primul sfert pe care l-a încheiat la egalitate 16-16 cu echipa din Satu Mare. În sfertul secund (18-24), echipa pregătită de Dan Fleșeriu s-a distanțat și la pauza mare vizitatoarele au intrat cu un avantaj de șase puncte, scorul fiind 34-40.

Nici sfertul trei nu a adus noutăți, echipa din Satu Mare fiind cea care a controlat jocul ș a încheiat sfertul trei la 14 puncte diferență, pe tabelă scriind 45-59.

Sătmărencele au ținut echipa din Alba Iulia la distanță de 10 puncte, aproape pe toată durata  ultimului sfert.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat: Amanda Thompson 21, Tereza Brantlova 14, Becca Tobin 15, Jovana Vukoje 5, Alexandra AUiuiu, Katya Abramzon, (ultimele două 3 puncte)  Zenta Melnik 2.

Prea mici pentru un război așa mare?

Echipa din Alba Iulia a pierdut al doilea joc important din acest sezon competițional, iar prestația fetelor lui Bilek nu dă speranțe prea mari pentru disputa de la Arad.

Cea mai mare problemă este însă dată de obiectivul îndrăzneț și mai exact clasare pe locurile 1-4, iar prestația echipei nu dă senzația că echipa ar fi mai puternică decât sezonul trecut. Chiar și așa, fanii albaiulieni visau la o medalie, dar după astfel de prestații e greu de crezut că am putea face față duelurilor cu CSM Târgoviște, CSM Satu Mare sau ICIM Arad.

Gruppo Arsberg a contestat vehement arbitrajul

Fanii echipei CSU Alba Iulia au contestat  prestația brigăzii de arbitri. Aceștia au scandat împotriva celor doi arbitri, iar huiduielile și fluierăturile nu au lipsit. Nici la Târgoviște, suporterii nu s-au declarat prea încântați de arbitraj.

Din cauza scandărilor la adresa arbitrilor, fanii echipei din Alba Iulia au fost la un pas de a fi evacuați din sală.

Comentarii

1. NICU spune:

Am fost la meci,am jucat lamentabil.Parerea mea este ca suntem mai inferior valoric fata de campionatul trecut.Cu parere de rau trebuie sa spun ca domnul care spunea despre T.BILEK ca se pierde la meciurile tari are dreptate.Este cea mai mare diferenta de scor de cand e dansul la ALBA IULIA inregistrata la meciurile de pe teren propriu.Ce folos ca batem alde sportul studentesc sau altele de acest gen daca la meciurile tari suntem asa de fiecare data .As dorii sa le transmit celor care vin la neciuri ca la teatru ca decat asa mai bine sa stea acasa.

2. mihai popa spune:

Domnule Eles si de aceasta data arbitrajul a facut ca Alba sa piarda meciul asa este nu? Oare fetele transferate de dumneavoastra aici sunt fabuloase ? Am vazut din pacate bucuria de la sfarsitul meciului cand ati fugit catre banca celor de la Satu Mare cu bratele deschise si zambind .Felicitari>Lumea din tribuna avea dreptate cand va cataloga drept un mercenar.Incerca-ti sa gasiti vinovati in toate partile numai in echipa nu.Stiu raspunsul ca nu sunt conditii la Alba .Dar va dau si solutia atunci „Lasa-ne Lasa-ne”

3. razvan spune:

Nu inteleg cum de lumea nu vede ca Eles este doar dupa bani ai dreptate Mihai am vazut si eu ieri dupa meci cum a fugit cu zambetul pe buze catre banca celor de la Satu Mare el oricum a fost si este fericit Alba il plateste si el se bucura de victoria adversarilor.Oare cei care trebuie sa vada asta conducerea nu vede???????????????????Rusine Eles

4. ady spune:

uupssssssss..ca nu m-am prins..deci, inainte de meciul de acasa cu sm, ati jucat la arad?..ca asa vad din comentariu..si inca REPETITIV !!!..net-ul nu suporta corecturi?

5. fancsu spune:

Fratilor cum puteti indemna lumea sa stea acasa si sa nu vina la meciuri?Daca nu va place stati voi acasa si lasati-i pe altii sa vina si sa fie alaturi de echipa. Este foarte usor de criticat. As vrea sa stiu voi ce realizari marete aveti in domeniul sportului de va dati atit de usor cu parerea?Poate ar fi bine sa va puna cineva in conducerea Clubului…Poate nici nu stim ce pirdem?! In loc sa incurajati echipa …Dar asa e romanul da cu piciorul in tot ce incearca cineva sa construiasca. Gestul lui Eles a fost unul de faireplay adica sa va explic ce inseamna:SPORTIVITATE,ACCEPTARE LOIALA A REGULILOR, JOC CINSTIT.Poate ca ar fi bine ca si noi, spectatorii sa aplaudam echipa care invinge dar in acelasi timp sa nu o umilim pe a noastra prin desconsideratie.
    Eu sper sa vina cit mai multi la meciuri si intradevar asteptam victorii.
    Hai CSU !

6. Andrei spune:

Sa inteleg ca cei care comenteaza aici sunt cunoscatori in cauza?! Pentru ca doar persoane din interiorul echipei, care cunosc situatia stuff-ului pot sa faca astfel de comentarii! Nu sunteti capabili sa va dati numele real pentru a-l putea ataca pe Eles? Eles e vinovat de tot?! Cei care v-ati exprimat opiniile asupra reactiei domnului Eles sunteti atat de cunoscatori, incat stiti raspunsul dansului: la echipa nu sunt conditii!? Dar nici nu faceti nimic, ca sa existe conditii! In loc ca fiti mandri ca ati reusit sa formati o echipa de Divizia A in Alba Iulia, in loc sa se formeze conditiile necesare pentru o echipa de Divizia A, mai bine pierdeti timpul atacadu-l pe Dnl. Eles! Mare curaj aveti domnilor!

7. mihai popa spune:

Andrei inainte sa vorbesti si u pe aici citeste ceea ce domnul Eles a declarat dupa meciul de la Targoviste caAlba duce lipsa de fizioterapeut si una si alta de asta am zis ca stiu raspunsul dansului.Si iti reamintesc ca echipa aici a fost si inainte de a veni dansul .Poate tu nu ai stiut asta pana acum.Si cred ca pot sa imi exprim si eu parerea cu permisiunea dumneavoastra domnul Andrei.