csuCS Universitatea Alba Iulia a bifat duminică seara cea de-a 11-a victorie din acest tur de campionat. Universitarele au învins echipa Phoenix Galați cu 96-48 (22-13, 28-10, 19-15, 27-10) . Acesta a fost ultimul meci din acest an în fața propriilor suporteri.

Albaiulienii iubitori de baschet au avut ocazia să își vadă echipa preferată în ultima reprezentație pe teren propriu din acest an. CSU Alba Iulia a defilat pe teren și a reușit să câștige al 11-lea meci, din cele 12 jucate în acest campionat. Fetele lui Popov s-au impus în fața gălățencelor de la Phoenix Galați cu

Partida din Sala de Sport a Universității „1 Decembrie 1918” a început destul de prost pentru ambele echipe și primul coș s-a marcat abia în minut 7. CSU nu a întâmpinat nicio problemă în acest meci și a preluat conducerea încă de la început. Tabela de marcaj arăta după primele 10 minute scorul de 22-13 în favoarea gazdelor.

Nici sfertul doi nu a fost diferit, baschetbalistele din Alba Iulia au continuat să marcheze alte 28 de puncte.

Diferența s-a mai redus după pauza când în sfertul al treilea scorul a fost de 19-15.

Ultima parte a jocului le-a adus în teren și pe junioarele Gherman și Cuzic. Finalul partidei le-a adus universitarelor încă o victorie împotriva echipei Phoenix Galați.

Au marcat pentru CSU: C. Reed-16 p, S. Cadjo-16 p,  C. Whittington-13 p, A. Uiuiu-9 p, T. Brown-7 p, B. Sally-9p, I. Naghy-6 p,  A.Părău-5 p, J. Vukoje-4 p, M.Gherman-5 p, G.Toma-4 p.

În acest moment, CSU Alba Iulia ocupă poziția a doua în clasament și a reușit să obțină până în acest moment 11 victorii, înregistrând o singură înfrângere, cu campioana ICIM Arad. De cealaltă parte, Phoenix Galați se clasează pe locul 6, cu 6 succese și 6 partide pierdute și păstrează șanse reale de calificare în playoff-ul campionatului.

În privința întâlnirilor directe, scorul este de 3-0 pentru CSU, ambele partide având loc în debutul acestui sezon, în optimile Cupei României. Atunci echipa universitară a depășit fără probleme pe Phoenix Galați, în urma unei duble manșe desfășurate în Sala de Sport a Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. În cele două partide, tabela de marcaj a arătat astfel: 84-58 (28-14, 21-11, 22-10, 13-23), în partida tur, respectiv 55-87 (6-18, 10-32, 27-16, 12-21), în partida retur, ambele cu CSU învingătoare. Duminică a fost înregistrată ce-a dea treia victorie împotriva gălățencelor.