IMG_0025Marți, CSU Alba Iulia a învins pe propriul teren CSM Satu Mare, formație antrenată de fostul director sportiv al echipei din Alba Iulia, Petru Eleș. După patru sferturi scorul arăta: 99-9(pe sferturi, 19-4, 30-21, 23-18 și 27-6) în favoarea echipei noastre.

În primul sfert CSU Alba Iulia s-a apărat excelent și avut 19-4 după 10 minute. Echipa lui Popov s-a apărat exemplar, vizitatoarele au  marcat doar două aruncări de două puncte.

În sfertul secund, CSU Alba Iulia a lăsat garda jos, dar a sporit atacul, marcându-se 51 de puncte, mai exact 30-21.

După pauză CSM Satu Mare a oferit o replică bună, iar în sfertul trei scorul a fost 23-18, echipa lui Eleș arătând o revenire. Ultimul sfert a adus din nou o bună organizare defensivă, iar în ultimele 10 minute a partidei s-a înregistrat scorul 27-6.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat:Sasa Cadjo 19, Tiffany Brown 17, Alexandra Uiuiu 15  Breanna Salley 13, Chastity Reed 12, Annemarie Părău 8, Ildiko Nagy 5, Khadijah Whittington 4, Larisa Toma 4, Marina Mandic 2.

La vizitatoare au evoluat Bianca Voica și Eni Laza jucătoare care au jucat sezonul precedent la CS Universitatea  „1 Decembrie 1918” Alba Iulia.