Arena Alba Iulia a întâlnit, marți, pe propriul teren Voința Sibiu, echipă proaspăt retrogradată din Liga I. Aflată în criză financiară și nu numai, gruparea din Sibiu a venit la Mihalț, unde a reușit să se impună după ce au controlat jocul de la un capăt la celălalt.

Petrescu și Daniel Tătar au marcat pentru Voința Sibiu, în vreme ce Arena a înscris în minutul 90+1 prin Marcel Florea.

Iată cele două echipe: Arena Alba Iulia 12. Barna, 15. Neagu, 3. M. Florea, 6. Boancheş, 5. Stan, 8. Savu, 9. Bucur, 13. Brînză, 10. Marcu, 11. D. Florea, 16. Micu. Rezerve: 2. Băcilă, 14. Florea, 7. Eşanu, 4. Vlaic, 17. Popa, 1. Coman.

Voinţa Sibiu: 12. Zăvoi, 14. Burlacu, 24. Armenean, 2. Lungu, 6. Heil, 5. Beza, 8. Petrescu, 7. Tătar, 9. Popovici, 4. Mărginean, 23. Dereş. Rezerve: 1. Dani Sergiu, 15. Medeşan, 25. Steva, 20. Năstase, 22. Vasiu, 18. Herciu.

Minutul 15: Împotriva unei echipe alcătuite mai mult din juniori, Arena Alba Iulia se apără exact şi nu permite sibienilor să atace poarta lui Barna. În acest moment, oaspeţii au tras doar un singur şut pe poarta albaiulienilor.

Minutul 30: Popovici trage de la 16 metri lateral dreapta, mingea loveşte încheietura bării din poarta lui Barnar, iar mingea iese în out, de poartă. Arena Alba Iulia se apără eroic împotriva Voinţei Sibiu.

Minutul 37: Petrescu deschide scorul. Acesta a primit o minge peste defensiva echipei din Alba Iulia şi a scăpat singur cu portarul Barna, pe care l-a învins.

Minutul 42: Dereş driblează pe Barna, intră în unghi şi trimite mingea în bara porţii.

Minutul 45: Pauză la Mihalţ. Arena Alba Iulia – Voinţa Sibiu, 0-1.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 54: Popovici trage de la aproximativ 25 de metri în braţele lui Barna.

Minutul 60: Daniel Tătar a tras peste poartă.

Minutul 62: Arena Alba Iulia a avut o ocazie frumoasă. Marcu a ratat o lovitură de la 11 metri, portarul Zăvoi reţinând mingea fără probleme.

Minutul 69: Bucur scapă singur cu portarul Zăvoi, trimite mingea în faţa porţii, dar fundaşii sibieni au respins mingea în corner, fiind aproape de autogol.

Minutul 71: 0-2. Daniel Tătar îl învinge pe Ovidiu Barna, cu un şut de la 25 de metri, direct din lovitură liberă.

Minutul 79: După mai multe bâlbâieli în careul lui Arena, Beza trage din 8 metri violent în bara transversală.

Minutul 90: Arbitrul partidei a arătat 3 minute de prelungire

Minutul 90+1: Marcel Florea înscrie pentru Arena Alba Iulia, cu un şut în poarta goală.

Minutul 90+3: Partida de la Mihalţ se încheie, Arena Alba Iulia – Voinţa Sibiu, 1-2.

În urma acestui eșec, Arena Alba Iulia a părăsit Cupa României.