Arena Alba Iulia a învins sâmbătă după amiază Cuprirom Abrud cu 2-0, graţie golurilor marcate de Găldean în minutul 43 şi de Mercean în minutul 60. Succesul cu moţii lui Costică Moldovan i-a propulsat pe elevii lui Fogoroşi pe prima treaptă a podiumului.

Deşi au început mai ezitant jocul, cei de la Arena au reuşit să preia conducerea, ostilităţile şi să-şi creeze mai multe ocazii la poarta lui Barta, în vreme ce pe contraatac, abrudenii au încercat să dea lovitura.

Golul Arenei a venit în minutul 43, când Ciprian Brânză a întors excelent un balon pentru Găldean, iar acesta a înscris dintre patru fundaşi abrudeni.

Avea să fie 2-0 în minutul 60, când Mercean l-a executat pe Barta după o nouă acţiune semnată de Brânză.

Succesul cu Cuprirom Abrud i-a propulsat pe albaiulieni pe locul 1, cu 10 puncte obţinute în patru runde.