15123036_985765018236903_6094256307681531232_oDupă succesul primelor două ediții, Clubul Rotary Alba Iulia Civitas Solis a organizat weekend-ul trecut cea de-a treia ediție a cupei omonime la șah, eveniment destinat preșcolarilor și elevilor de clasele 0-VIII, în cadrul căruia și-au disputat trofeele 197 de copii din șapte județe: Alba (localitățile Alba Iulia, Cugir, Ocna-Mureș, Sebeș, Teiuș, Vinerea), Bistrița-Năsăud, Cluj, Hunedoara, Maramureș, Mureș și Sibiu. Totul din dorința rotarienilor de a promova șahul ca sport al minții și de a-i încuraja pe cei interesați să-l practice de la o vârstă fragedă.

Competiția a fost organizată în parteneriat cu Clubul Municipal de Șah Alba Iulia și Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, cea care de altfel a găzduit evenimentul. Competiția a avut două secțiuni, una pentru concurenți nelegitimați sau legitimați la Federația Română de Șah și având rating 1001, iar alta pentru competitori legitimați cu rating mai mare de 1001. În cadrul fiecărei secțiuni s-a concurat pe grupe de vârstă, de la preșcolari și până la elevii de clasa a VIII-a. Organizatorii au acordat, pentru fiecare secțiune: trofeu (cupă) pentru locul întâi, medalii pentru primii trei clasați, toți participanții primind diplome și pachete cu dulciuri. Rezultatele preșcolarilor și elevilor din clasele 0-4, respectiv cele ale elevilor din clasele 5-8, legitimați și cu rating mai mare de 1001, vor fi trimise Federației Române de Șah spre omologare, pentru calculul rating-ului FIDE la șah rapid.

Turneul a fost arbitrat de Marius Ceteraş (Alba Iulia), Alin Marcu (Cluj-Napoca), Alin Toma (Cluj-Napoca), Iosif Baratosi (Târgu-Mureș), Imola Gal (Târgu-Mureș), Corina Moldovan (Sibiu) și Sabin Borșia (Sîntimbru). Organizatorii au oferit diplome de merit arbitrilor competiției, dar și domnului Nicolae Andron, directorul școlii gazdă, festivitatea de premiere fiind onorată de prezența Mihaelei Albu, prefectul județului Alba, un susținător al „sportului minții”.

Organizatorii au remarcat implicarea activă a unor școli și cluburi care au participat cu un număr mare de elevi: Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna-Mureș, Clubul Copiilor Ocna-Mureș, Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” Alba Iulia, Liceul Teoretic Teiuș, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca, Clubul de Șah Deva, Clubul de Șah Potaissa Turda, CSS Târgu-Mureș și CS Logismart Sibiu. Cel mai tânăr participant al competiției a fost Max Ciolacu (4 ani, preșcolar, Alba Iulia), iar cel mai vârstnic – profesorul Vasile Lupu (80 ani, Cugir). Un remarcat al competiției a fost și elevul Antonio Ionuț Niculiță (Clubul Copiilor Ocna-Mureș), care a insistat să participe deși avea piciorul în gips, dar ajutat de colegii săi a reușit acest lucru și a terminat concursul cu 3 puncte din 5 posibile.

Clasamentul final:

Băieți grădiniță – grupa mijlocie

Premiul I – Max Ciolacu (Alba Iulia)

Băieți grădiniță – grupa mare

Premiul I – David Miko (Turda)

Premiul II – Tudor Mihăescu (Deva), Iustin Ionaș (Sibiu)

Premiul III – Nectarie Gherman (Alba Iulia)

Fete grădiniță

Premiul I – Mara Ferențiu (Cluj-Napoca)

Premiul II – Nadia Sava (Alba Iulia)

Clasa 0 Băieți începători

Premiul I – Attila Nagy (Vălenii de Mures), Alexandru Simina (Alba Iulia), Norbert Wagner (Tîrgu-Mureș)

Premiul II – Denis Ștefan Toma (Tîrgu-Mureș), Răzvan Medrea (Alba Iulia), Alan Ciolacu (Alba Iulia), Răzvan Schiau (Alba Iulia)

Premiul III – Dragoș Cibu (Alba Iulia), Rareș Bogdan Ilea (Ocna-Mureș)

Clasa 0 fete începătoare

Premiul I – Lorena Enachi (Tîrgu-Mureș)

Premiul II – Mara Țâmpea (Alba Iulia), Dora Agoston (Alba Iulia)

Premiul III – Daria Podar (Alba Iulia)

Clasa I-a Băieți începători

Premiul I – Tudor Topală (Alba Iulia)

Premiul II – Erik Lang (Cluj-Napoca), Andrei Dragoș Gligor (Alba Iulia)

Premiul III – Vlad Sularia (Teiuș), Jamal Ahmed (Cluj-Napoca), Răzvan Ștefan Trifan (Alba Iulia)

Clasa I-a fete începătoare

Premiul I – Mara Cical (Turda), Maria Haplea (Cluj-Napoca), Patricia Ștefania Sălcudean (Turda)

Premiul II – Alexa Fulop (Tîrgu-Mureș), Sara Rotar (Turda)

Premiul III – Antonia Stremțan (Alba Iulia), Rebeca Maria Moroșanu (Alba Iulia)

Clasa a II-a Băieți începători

Premiul I – Răzvan Cristian Popescu (Turda)

Premiul II – Ștefan Bercu (Alba Iulia), Ștefan Nicolae Chiriluț (Alba Iulia)

Premiul III – Denis Sandor (Bistrița), Rahumi Ahmed (Cluj-Napoca), Luca Ciubean (Alba Iulia), Peter Gergely Abraham (Tîrgu-Mureș), Mihai Tudor Ploia (Sibiu)

Clasa a II-a fete începătoare

Premiul I – Diana Berinde (Cluj-Napoca)

Premiul II – Ioana Bucur (Alba Iulia)

Premiul III – Denisa-Cristina Leaș (Turda), Irina Radu (Alba Iulia)

Clasa a III-a Băieți începători

Premiul I – Mihai Alexandru Moise (Luduș)

Premiul II – David Donici (Reghin), Mihai Tătar (Tîrgu-Mureș)

Premiul III – Andrei Popa (Turda), Laurențiu Alexa (Teiuș), Andrei Iviniș (Cugir), Cătălin Mărină (Teiuș)

Clasa a III-a fete începătoare

Premiul I – Daniela Ionaș (Sibiu)

Premiul II – Sarah-Alesia Roșca (Ocna-Mureș)

Premiul III – Bianca Bejenaru (Alba Iulia)

Clasa a IV-a Băieți începători

Premiul I – Cătălin Groza (Vinerea), Raul Turcu (Sibiu)

Premiul II – Iulian Pașca (Alba Iulia), Klaid Renato Iordăchescu (Cugir)

Premiul III – Vlad Prața (Alba Iulia)

Clasa a IV-a fete începătoare

Premiul I – Casiana Ionaș (Sibiu)

Clasele V-VIII Băieți începători

Premiul I – Raul Rotar (Cluj-Napoca), Andrei Schmidt (Cugir)

Premiul II – Sergiu Andrei Borca (Ocna-Mureș), Răzvan Cristian Pîrvu (Cluj-Napoca), Vlad Nicolae Grozav (Ocna-Mureș)

Premiul III – Paul Bleoca (Ocna-Mureș)

Clasele V-VIII fete începătoare

Premiul I – Irina Deacu (Cluj-Napoca), Veronica Văcăraș (Cluj-Napoca)

Premiul II – Denisa Lodroman (Teiuș), Andreea Sărac (Ocna-Mureș)

Premiul III – Emilia Lodroman (Teiuș), Teodora Tîrcă (Ocna-Mureș)

Clasele 0-II copii legitimați

Premiul I – Andrei Mihai Străjan (Turda)

Premiul II – Tudor Ștefan Stănescu (Deva), Gheorghe Pleșa (Alba Iulia)

Premiul III – Filip Răcășan (Deva), David Cristian Ercean (Tîrgu-Mureș), Tudor Mihai Balc (Tîrgu-Mureș), Alexandru Marian Covaciu (Sibiu), Ana Maria Muntean (Sibiu), Ioan Lupșe (Deva), Iulia Pamfilie (Turda), Andreas Lencăuțeanu (Deva)

Clasele III-IV copii legitimați

Premiul I – Diana Maria Luchian (Turda)

Premiul II – Ianis Mihai Tarciuc (Sebeș), Raul Florin Ferențiu (Cluj-Napoca)

Premiul III – Maria Irina Iorga (Sibiu), Andrei Nicolae Pop (Cluj-Napoca), Hannah Vasiu (Cluj-Napoca)

Clasele V-VIII copii legitimați

Premiul I – Ilie Arion (Cugir)

Premiul II – Radu Țâmpea (Alba Iulia)

Premiul III – David Sopon (Cluj-Napoca), Vlad Chiorescu (Cluj-Napoca)

Foto: Ania Ciolacu (Vezi mai multe fotografii AICI)

 
 
 

Publicitate

Publicitate