La fel ca în fiecare an, Consiliul Judeţean Alba şi DJTS premiază cei mai merituoşi sportivi. Anul acesta, atleta Ana Rodean  a fost desemnată sportiva anului la categoria sporturi olimpice, iar acelaşi titlu, pentru sporturi neolimpice, l-a primit Carmen Pârva, de la powerlifting.

În cadrul evenimentului s-a păstrat şi un moment de reculegere în memoria lui Adrian Tanţoş, schior decedat în acest an în urma unui accident rutier.

Clasamentul celor mai buni sportivi la categoria sporturi olimpice:

1. Ana Rodean – CS Unirea Alba Iulia – atletism

2. Alina Boholţan – CS Unirea Alba Iulia – atletism

3. Anca Bunea – CS Unirea/ CSS Mediaş – atletism

4. Bogdan Alexandru Borza – CSO Cugir – tenis

5. Roxana Duţă – CS Unirea/ CSU Alba Iulia – atletism

6. Marcel Cercea – LPS Alba Iulia/ CSS Alba Iulia – judo

7. Ana Maria Sturza – CS Unirea Alba Iulia – haltere

8. Alin Gorcea – CSS Blaj – atletism

9. Carmen Pârva – CS Unirea Alba Iulia – haltere

10. Andrada Şuşu – CS Unirea Alba Iulia – haltere

Clasamentul sportivilor la sporturile neolimpice:

1. Carmen Pârva – CS Zamolxis – powerlifting

2. Laurenţiu Avram – CS Zamolxis – powerlifting

3. Bogya Tamas – CS Unirea Alba Iulia – orientare

4. Andrei Irimie – CS Zamolxis – powerlifting

5. Irina Maiorescu – CS Unirea – orientare

6. Andrei Cioflică – CS Zamolxis – Powerlifting

7. Sergiu Martin – CS Karate Club Fudokan Sebeş – karate

8. Sergiu Moga – CS Karate Club Fudokan Sebeş – karate

9. Ioan Ordean – CS Zeus Powerlifting Mihalţ – powerlifting

10. Claudia Haiduc –  CS Powerlifting Galda – powerlifting

Top 3 antrenori în judeţul Alba:

Antrenori sporturi olimpice:

1. Gabriel Avram – CS Unirea Alba Iulia – atletism

2. Ioan Frăţilă –  CS Unirea Alba Iulia- haltere

3. Ioan Todor – CS Unirea Alba Iulia – judo

Antrenori sporturi neolimpice

1. Ovidiu Pănăzan – CS Zamolxis – powerlifting

2. Marius Anghel – CS Unirea Alba Iulia – atletism

3. Gabriel Haşa – CS Karate Club Fudokan Sebeş – karate

Tot la Gala Sportului au fost premiaţi şi sportivii veterani: Emilia Guşat, Ilie Cioca, Vasile Hârjoc, Mircea Bogdan, Margareta Sufleţel, Emil Sufleţel (toţi atletism), Ioan Breaz (lupte), Emeric Szakacs (tenis).

Au fost premiate şi cele mai valoroase echipe din judeţ:

1. CS Volei Alba-Blaj

2. CSU Alba Iulia

3. HC Alba-Sebeş

În topul unităţilor sportive, primele trei clasate au fost:

1. Zamolxis Alba Iulia – preşedinte Ioan Frăţilă

2. CS Unirea Alba Iulia – director Nicolae Nistor

3. LPS Alba Iulia – director Nicuşor Marcu

Au fost acordate menţiuni pentru rezultatele obţinute în anul 2012 următorilor sportivi şi antrenori:

Atletism: Ana Maria Groza, Andra Ologu, Maria Acatrinei, Mihaela Acatrinei, Bianca Molnar, Maria Neag, Maria Molnar, George Fleşer, Patriciea Rojneai, Beatrice Samoilă, Andreea Necreală, Miruna Docolin, Bianca Samoilă, Alesia Neagu, Luminiţa Moldovan, Andreea Bîrsan, Diana Barb, Adrian Dordea

Antrenori: Mariana  Bucerzan, Cristina Man,  Mihaela Vlas,  Vasile Herman, Horea Ştef,  Emil Stănilă.

Baschet: George Lăncrănjan, Valentin Urian şi Nicuşor Marcu, alături de sportivele: Andreea Beldian, Bianca Burlacu şi Florina Palco.

Box (sportivi şi antrenori): Gabriel Stancu, Ştefan Pleş, Florin Nicula, Ioan Pleş, Alexandru Nicula, Nicolae Paştiu.

Fotbal: Cornel Gojeiu şi Georgiana Bolea.

Golf: Florin Vinersar, Ana Maria Coman, Laurenţiu Coman, Nicolae Ursu.

Handbal: Mircea Oprea şi Claudiu Farcaş

Înot (după un an în care s-au pregătit pe „uscat”): Alexandru Iancu, Andrei Pleşa, Dragoş Rus, Antoniu Motogna, Nicolae Bob.

Judo: Cătălin Crişan, Tiberiu Kristof, Richard Mureşan.

Karate: Ana Maria Crăciun. Radu Boancă, Nicolae Crăciun

S-au luptat bine în 2012 şi au primit medalii: Radu Breaz, Claudiu Ordean, Robert Spătar

Orientare: Radu Milea şi Robert Muscaliuc.

Rugby: Ionel Homeniuc, Alina Bustan, Sorina Rus, Iuliana Paşca, Teodora Vana, Simona Rîşteiu, Sorina Oglavie, Andreea Costea, Rodica Codrea, Bogdana Sicoe, Eliza Rusu, Ligia Blăjan, Andreea Donea, Felicia Deoancă şi Elvira Homeniuc.

Schi: Dan Dragoş Moldovan, Bogdan Podaru şi Tiberiu Tanţoş.

Tenis de câmp: Miriam Bulgaru şi Florin Filimon.

Volei: Nicolae Dan, Alexandru Man, Emil Ciufudean, Dan Boariu, Alexandra Biriş.

 
 
 

Publicitate

Publicitate