IMG_8419A șasea ediție a Memorialului Nicolae Linca a debutat joi seara la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia. 22 de sportivi s-au înscris în acestă competiție. Din cele 9 meciuri pe care le-au disputat elevii lui Nicolae Paștiu, 8 au fost desemnate câștigătoare.

Singurul boxer român premiat la JO a fost cinstit joi, printr-un turneu dedicat lui. Pe lângă cele 11 partide de box, cei prezenți în sală au ținut un minut de reculegere și au aflat cine a fost Nicolae Linca. Și pentru că a fost vorba de un concurs în memoria celui mai mare pugilist pe care România l-a avut, cu această ocazie soția sa a primit din partea organizatorilor o statuie o diplomă de merit și un fanion.

Tot în cadrul evenimentului, antrenorul Nicolaie Paștiu a fost premiat pentru cei 40 de ani de carieră. Și cunoscutul sportiv, actual arbitru, Waldemar Cuereanu a fost premiat pentru întreaga sa carieră.

Din cele 11 partide desfășurate joi la Casa de Cultură a Sindicatelor, una a fost desfășurată de 2 fete. Tinerele au reușit să demonstreze că sportul cu mănuși nu este dedicat doar reprezentanților sexului puternic ci poate fi practicat și de femei.

Vă prezentăm meciurile și câștigătorii:

La categoria 36 kilograme: Radu Cornel de la CS Unirea Alba Iulia l-a învins pe Samuel Popa CSO Cugir

La categoria 52 kilograme: Norbert Cojocaru de la CSM Cluj a câștigat în fața lui Daniel Juchi de la “Nicolae Linca” Alba Iulia

La categoria 50 kilograme: Robert Chirilă de la CS Unirea Alba Iulia a câştigat cu Alin Lingurar (Universitatea Cluj)

La categoria 64 kilograme: Alin Donoți de la Cluj Napoca a câștigat cu Șerban Raul de la U Satu Mare

La fete, categoria 51 kilograme: Damara Muntean de la CSM Cluj a câstigat cu Narcisa Mureşan “U” Cluj

La categoria 54 kilograme: Ion Pleş de la CS Unirea Alba Iulia a câștigata cu Ioan Ionel de la CSM Cluj

La categoria 64 kilograme: Florin Nicula de la CS Unirea Alba Iulia a câstigat cu Adrian Lazăr (Voinţa Satu Mare)

La categoria 60 de kilograme: Ștefan Pleș de la CS Unirea Alba Iulia a câștigat cu Cosmin Vizitiu a de la CSO Cugir

La categoria 64 kilograme: Gavrilă Pleş (CS Unirea Alba Iulia)a câștigat cu Vlad Miron de la CSM Cluj

La categoria 56 kilograme: Iulian Tecşa de la „Nicolae Linca” Alba Iulia a câștigat cu Alin Ţurlea de la CSO Cugir

La categoria 75 kilograme: Gabriel Stancu de la CS Unirea Alba Iulia a câștigat cu Alexandru Precup de la „Nicolae Linca” Alba Iulia