stanciuFostul fotbalist al Unirii Alba Iulia, Nicuşor Stanciu, a marcat decisiv în partida de miercuri seară dintre actuala sa echipă, Steaua Bucureşti şi FC Aktobe, meci constând pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

Actuala echipă a fostului fotbalist de la Unirea Alba Iulia, Steaua Bucureşti, a învins aseară pe teren propriu cu scorul de 2-1 (2-0) echipa din Kazahstan, FC Aktobe. Meciul retur s-a disputat pe Naţional Arena, iar golurile partidei au fost marcate de Alex Chipciu în minutul 3 şi Nicuşor Stanciu în minutul 38.

Albaiulianul Nicuşor Stanciu, deşi a fost introdus pe teren încă din primul minut şi a marcat, a văzut finalul meciului de pe bancă, el fiind înlocuit în minutul 48 din cauza unei lovituri primite. Partida a fost arbitrată de o brigadă cehă.

În tur, echipa lui Stanciu a realizat doar o remiză, scor 2-2. Vineri în jurul prânzului, Nicuşor Stanciu şi compania îşi vor afla adversara din play-off-ul UEFA Champions League, adversară ce urmează să fie aleasă dintre: NK Maribor (Slovenia), Legia Varsovia (Polonia), Slovan Bratislava (Slovacia), Malmo FF (Suedia) si Aalborg BK (Danemarca). Steaua lui Stanciu, în cazul în care nu va trece de play-off , va juca în grupele Ligii Europa.