În Sâmbăta mare, prima echipă promovată în Liga a IV-a, Industria Galda de Jos s-a deplasat la Miceşti pentru derby-ul ambiţiilor. Fără nici o înfrângere în actuala stagiune, gruparea pregătită de Alin Hancăş a cedat 2-1 la Miceşti şi nu a repetat performanţa reuşită în urmă cu două sezoane de Sportul Sebeş şi anume promovarea fără înfrângere.

În zi de sărbătoare, pe un timp  excelent pentru fotbal, gruparea pregătită de Fane Fogoroşi a fost mobilizată pentru a obţine cele trei puncte, fapt ce s-a şi petrecut.

Debutul de meci a fost controlat de FC Miceşti, formaţie ce a atacat poarta oaspete, dar fără rezultat.

În minutul 12, Flaviu Baghiu de la Industria Galda de Jos a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unei erori în defensiva gazdelor.  Marcarea golului a mai calmat elanul echipei din Miceşti

Totuşi în minutul 26 căpitanul echipei FC Miceşti, Călin Cătălina a înscris cu capul pentru 1-1, iar golul lui Cătălina avea să stabilească scorul pauzei.

După pauză raidurile atacanţilor de la FC Miceşti continuă însă experimentatul goalkeeper, Paul Conţiu s-a opus salvator în faţa lui Raul Mihălţan şi a şi a lui Marius Coman.

În minutul 83, după o învălmăşeală în careu, Raul Mihălţan a înscris pentru 2-1, iar tribunele stadionului din Miceşti au luat foc.