Volei Club Alba-BlajVolei Alba Blaj a debutat cu stângul în returul campionatului și a pierdut prima partidă din acest an cu Știința Bacău. Echipa din județul Alba a fost învinsă pe propriul teren cu 0-3 (24-26, 13-25,21-15).

Etapa a XIII-a în Campionatul Național de volei feminin a adus echipei din Blaj prima înfrângere chiar în primul meci din acest an. Volei Alba Blaj a pierdut, fără drept de apel, în fața liderului în clasament, Știința Bacău cu 0-3.

Primul set al partidei a fost unul destul de strâns în care Volei Alba Blaj a reușit să fructifice 24 de mingi însă nu au fost suficiente pentru a obține primul punct. Setul a doilea a fost unul slab în care echipa din Mica Romă a pierdut cu 13-15.

Nici ultimul set al partidei nu a fost mai bun iar Volei Alba Blaj a fost învinsă cu 15-25, (0-3 la general).

Următoarea partidă pentru reprezentata județului Alba la acest spot, va avea loc în data de 25 ianuarie, la București în compania echipei CS Rapid București.